Mgr. Michaela Marksová

  • ČSSD
  • Hlavní město Praha
  • místostarostka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.07.2011 10:15:39 - valja.k

"Tradiční" role žen - rovná práva?

Pořád se mluví a píše o tom, jaké má být procentní zastoupení žen ve vedení firem, vládě a já nevím, kde ještě, vidím však jednu zásadní překážku a to, že veškerá starost o děti a chod domácnosti jeu nás tradičně na ženách. Jak je to v ostatních zemích (kromě Turecka myslím), také je to spíš emancipace na druhou ?

Odpověď

21.07.2011 16:50:35 - Mgr. Michaela Marksová

Dobrý den,

máte samozřejmě pravdu. Proto se také hodně hovoří o "slaďování rodinného a pracovního života". Zatímco pro muže v jeho kariéře nepředstavuje většinou rodina zásadní překážku, pro ženu jsou děti výrazným břemenem. Naše země je na tom v rámci EU téměř nejhůře, což nám dokazuje srovnávací statistika: v ČR je největší rozdíl v zaměstnanosti žen bezdětných ve srovnání s těmi, které mají děti do 12 let.

Země, které vytvářejí ženám podmínky pro slaďování, to dělají jak podporou částečných úvazků a různých flexibilních forem práce, tak budováním sítě zařízení pro předškolní děti a opatřeními podporujícími péči otců (část rodičovské smí být vyčerpána jen "druhým rodičem", jinak propadá). V neposlední řadě mívají kratší mateřskou a zejména rodičovskou dovolenou, zato však za více peněz.

U nás se tato opatření zoufale nedaří prosazovat. Snad někdy v budoucnu.... :)