Mgr. Pavel Fischer

  • BPP
  • Praha 12
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,26. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.05.2022 15:27:00

Některé státy začínají blokovat společný postup

Některé státy začínají blokovat společný postup

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 k nařízení EU o opatřeních na zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu a podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám

 Vážená paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové,

téma, o kterém dneska mluvíme, týkající se společného strategického postupu k naplňování zásobníků v Evropské unii, o opatření, jak zvýšit bezpečnost dodávek zemního plynu, je otázkou mimořádné důležitosti. Teprve dnes objevujeme, v jak složité situaci jsme, do jak zákeřné pasti jsme vstoupili ve chvíli, kdy jsme souhlasili dlouhodobě se zvyšováním závislosti na dodávkách surovin a energie z Ruska.

Ta pavučina vztahů je tak mimořádně složitá, že nám často neumožňuje dělat svobodná rozhodnutí, která by se dneska nabízela. Objevujeme to v mimořádně složitých podmínkách konfliktu, který Evropa nezažila u po generace, který vlastně rozlomil Evropu z hlediska dodavatelských řetězců, a to nejenom v oblasti energie, ale například také potravin a dalších komodit. Objevujeme teprve dnes v hospodářské krizi, jak složité je vidět účty za chybná rozhodnutí těch, kteří tady měli politickou odpovědnost. A jak draze platíme nějaké nedodělky, které jsme si umožnili ponechat bez pozornosti s tím, že vlastně se to časem dožene.

Proto jsem chtěl poděkovat panu ministrovi za velmi přesvědčivé vystoupení. Vláda České republiky má totiž obrovskou odpovědnost, jak v této chvíli zabezpečit strategickou surovinovou dostupnost a dostatečnost pro nejenom naše hospodářství, ale také naše občany. Chtěl jsem pana ministra vyzvat, aby dál usilovat o prosazování evropských řešení, protože není vůbec samozřejmé, že i v této době Evropská unie drží pospolu. Vidíme nějaké státy, které začínají blokovat společný postup, které nadužívají právo veta. A vidíme, jak to mimořádně oslabuje společný postup EU nejenom v prosazování dalších sankcí vůči Rusku a aktérům Ruska, ale jak to také oslabuje naši společnou bezpečnost.

Tuhle příležitost nesmíme promeškat. A jak víme dobře, tak Evropská komise připravuje další návrhy, které v nejbližších dnech a týdnech právě v oblasti bezpečnosti přinese. Jedna z těch otázek, kterou jsem chtěl zmínit, se bude týkat společného nákupu, jakou s tím má vláda zkušenost. Ale než tu otázku přinesu, tak chtěl jenom upozornit na to, že ty obavy z narušování jednoty a společného postupy Evropské unie v téhle strategicky tak mimořádné chvíli nejsou vůbec založeny na nějakých smyšlenkách.

Když se podíváme na to, že společné rozhodnutí neplatit Rusku za dodávky v rublech už dneska porušilo nějakých 20 operátorů z Evropy jenom proto, aby měli privilegovanější nebo výhodnější přístup ke energiím, tak vidíme, jak je mimořádné složité v téhle době držet společnou pozici a táhnout za jeden provaz. A proto jsem se chtěl obrátit na pana ministra. Nás tady ty otázky bezpečnosti budou také zajímat na našem výboru, takže se jim budeme věnovat v nejbližších dnech a týdnech. Chtěl jsem se vás zeptat, jakou zkušenost učinila vláda České republiky s tou iniciativou dobrovolně společně nakupovat nejenom vodík, LNG, zkapalněný plyn, ale také plyn? Protože s touhle iniciativou přišla Evropská komise před několika týdny. A už v dubnu se konalo první setkání.

Chtěli bychom vás, pane ministře, a celou vládu povzbudit, aby v těchto iniciativách, jako je společný nákup energií, jste postupovali velmi těsně ve spolupráci s našimi spojenci, protože představa, že bychom každý teď hledali jak zabezpečit především naše vlastní potřeby, by mohla rozlomit bezpečnost Evropy, a to v situaci, která je historicky mimořádně významná a zásadní. Pane ministře, máte naši podporu. A mě bude jenom zajímat, jak to vypadá s tím společným nákupem, jaké jsou zkušenosti a možnosti.

Děkuji.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama