Mgr. Radek Holomčík

  • Piráti
  • Jihomoravský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.04.2020 18:37:00

Není důvod dále zakazovat farmářské trhy

Není důvod dále zakazovat farmářské trhy

Pokud chceme zajistit zásobování veřejnosti potravinami a jít cestou k potravinové soběstačnosti (nebo se od ní alespoň co nejméně vzdálit), musíme podpořit každou rozumnou cestu, jak distribuovat potraviny ke koncovým zákazníkům.

Řada zemědělců (a zejména zelinářů) je nyní v situaci, kdy řeší, zda má vůbec smysl letos sít a sázet a zda riziko velkých prodělků není příliš vysoké. Proto podporujeme zrušení zákazu fungování farmářských tržišť, samozřejmě za splnění bezpečnostních opatření.

Již v minulém týdnu zaslali zástupci Asociace farmářských tržišť ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi žádost o zrušení tohoto zákazu s tím, že dodali i návrh vlastního bezpečného řešení podoby výdeje zboží na tržištích. Ministr zdravotnictví na toto doposud nereagoval, čímž se jenom prohlubuje nejistota a tíživá situace našich producentů ovoce a zeleniny. Přitom podle informací od odborníků ze Státního zdravotního ústavu a také z Ústavu hematologie a krevní transfuze je výdej potravin venku bezpečnější, tedy méně rizikový než v prodejnách uvnitř.

Jak ukazují přiložená schémata, asociace navrhuje tato opatření:

1. Žádné občerstvení, žádná možnost konzumace na místě.

2. Bezpečný odstup mezi autem a výdejním pultem.

3. Oddělený výdejní stánek nebo výdejní auto.

4. Dohled organizátora nad dodržováním pravidel.

5. Bezpečný omyvatelný a dezinfikovaný vydávací pult.

6. Desinfekce na ruce volně k použití na každém výdejním pultě.

7. Preferovaná platba mobilem nebo kartou.

8. Preferovaný platební terminál u každého výdejce.

9. Bezpečný odstup mezi lidmi, dodržování zóny.

Povolení prodeje zeleniny a ovoce na farmářských trzích bylo i jedním ze čtrnácti námi navrhovaných opatření na podporu českých zemědělců a potravinářů. Obrátil jsem se proto na Ministerstvo zemědělství s prosbou o podporu zrušení tohoto zákazu. V příštím týdnu se budu zajímat, zda Ministerstvo zdravotnictví přehodnotilo svůj postoj a pokud ne, budu chtít znát důvody, protože skutečně není důvod dále farmářské trhy zakazovat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama