Mgr. Renáta Zajíčková

  • ODS
  • Hlavní město Praha
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.11.2023 17:15:00

Stávku ve školství vnímejme jako příležitost

Stávku ve školství vnímejme jako příležitost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce.

 Dlouhodobě upozorňuji své stranické i koaliční kolegy na to, že k reformě regionálního školství musíme přistoupit okamžitě. Nestačí pojmenovat chyby minulé vlády, odkázat se na to, že neprovedla potřebné změny, a přitom přešlapovat na místě.

Stávku ve školství vnímejme jako příležitost, jak naše vzdělávání konečně posunout vpřed. Já osobně postoj pedagogické veřejnosti respektuji a považuji za opodstatněný.

Nešťastné je pouze to, že si učitelé a studenti nechali svou legitimní stávku ukrást opozičními politiky a protivládními uskupeními. Ve stínu tak zůstává to podstatné - motivace samotných pracovníků v našem školství hlasitě se ozvat.

Stále více a více se ukazuje, v jak neuvěřitelně špatné kondici předala minulá vláda nejen veřejné finance, ale i samotné resorty, školství nevyjímaje. Ty obrovské peníze, které se do školství v posledních letech lily na dluh, pouze zakrývaly aktuálně viditelné kolosální problémy.

Ve srovnání s úspěšnými zahraničními vzdělávacími systémy je naše školství decentralizovaný kolos nekontrolovaně požírající peníze, za něž nenabízí adekvátní kvalitu výuky - to však není vina učitelů!

Řešením je školský systém konečně přenastavit tak, aby se peníze dostaly především k lidem, na kterých školy stojí - k učitelům, asistentům, kuchařkám i školníkům.

Současná situace si z mého pohledu vyžaduje větší odvahu na straně koaličních ministrů i poslanců, potřebné reformy zkrátka měly dávno běžet.

A konkrétně u školství měly běžet ve spolupráci právě se školskými odbory a školskou veřejností. Je to v jejich zájmu i v zájmu samotných dětí, které jsou nyní ve středu dění.

Vzdělávání se musí stát prioritou také pro zřizovatele. Posílení role obcí ve školském systému přinese efektivnějí správu a rozvoj školské infrastruktury. Obce mají ke svým školám nejblíže a jejich snahou musí být zajistit nejen bezproblémový, ale také finančně efektivní provoz.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama