Mgr. Renáta Zajíčková

  • ODS
  • Hlavní město Praha
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

31.03.2023 14:38:07 - Motto-motto

Zrušení 9. tříd

Proč myslíte, že je to dobrý nápad? Vaše vláda o tom totiž podle mých informací uvažuje. Mě naopak přijde, že žáci látku na škole nestíhají probrat všechnu. Neměly by se spíš změnit osnovy? A druhá věc je věk, ono i v 15 je těžké vybrat si školu - obor, kterému byste se pak chtěli věnovat. Myslíte, že v 8 třídě na to budou žáci připraveni?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

01.06.2023 20:21:44 - Mgr. Renáta Zajíčková
Dobrý den,

reformu je třeba vnímat jako balíček opatření týkající se celého regionálního školství. Vytržení jedné změny z tohoto balíčku způsobuje zkreslení celého záměru. Jak správně píšete, v 15 letech si vybrat úzce specializovaný obor je složité. Měli bychom směřovat k tomu, aby k takovému rozhodování docházelo co nejpozději. Pokud by na návrhu byla shoda a došlo by ke zkrácení ZŠ, žáci by si v 8. třídě nevybírali úzce specializovaný obor, ale pouze zaměření (např. všeobecné, technické, umělecké, zdravotní, stavební, atd.). Žáci by první dva roky na střední škole měli společný odborný základ a teprve na konci druhého ročníku by si volili specializaci.

Co se týče osnov, právě probíhá revize rámcových vzdělávacích programů. Ta by měla přinést redukci učiva a posílení všeobecných kompetencí.

Renáta Zajíčková