Mgr. Šárka Jelínková

  • KDU-ČSL
  • Kroměříž
  • senátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

1. 6. 2019 19:51:00

Je třeba posílit prorodinná opatření na úrovni státu a zaměstnavatelů

Je třeba posílit prorodinná opatření na úrovni státu a zaměstnavatelů

Stát by měl protlačovat mladé rodiny jako normu, udržitelná rodinná politika je proto velmi potřebná. Na mladých lidech totiž bude záviset udržitelný rozvoj společnosti, zajištění fungování důchodových a zdravotních systémů.

 S ohledem na demografickou situaci bude jedním z nejdůležitějších stabilizačních faktorů fungující mezigenerační dialog a na něm založená spolupráce. To zaznělo na již 18. ročníku konference „Evropské trendy v dialogu generací“, která se konala v pondělí 27. května 2019 v Senátu Parlamentu ČR.

„V rámci konferenci jsme chtěli jasně pojmenovat evropské trendy v mezigeneračním dialogu a v rodinné politice. Znepokojuje mě současné jednostranné zaměření rodinné politiky na akutní problémy, což se děje na úkor její udržitelnosti,“ vysvětlila Marie Oujezdská, ředitelka Národního centra pro rodinu.

Také senátorka a 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková se domnívá, že je třeba více propojovat generace. „Tato konference chtěla proto napomoci ke změně v současném mezigeneračním dialogu. Musíme více zohledňovat právě mladé lidi, protože ti jsou naší budoucností,“ sdělila Jelínková. Je třeba podle ní posílit prorodinná opatření na úrovni státu a zaměstnavatelů.

Konference se zúčastnil také senátor Václav Hampl, který v Senátu předsedá Výboru pro EU. Současnou erozi rodiny a rodinných vazeb přirovnal k vývoji v současných zahraničních vztazích. Rodinné vztahy jsou podle Hampla trvalými závazky, díky nimž přečkáváme časy dobré i méně dobré. Ukázal přitom na podobnost s našimi závazky k organizacím jako EU. Měli bychom se k nim podle jeho slov znát a posilovat je, nikoli z nich utíkat, pokud pro nás zrovna nejsou výhodné. „Jak vidíte, i pro mezinárodní bezpečnost a stabilitu je tedy rodina důležitá a přesahuje to do oblasti mezistátních vztahů a bezpečnosti,“ řekl Hampl.

Specifika strategického dialogu s mládeží popsala europoslankyně Michaela Šojdrová. „Je třeba klást důraz na vzdělávání k občanství,“ myslí si Šojdrová. K tomu podle ní patří i dobré znalosti o Evropské unii. „Je třeba porozumět základům, na nichž stojí EU,“ prohlásila. Pozitivně se vyslovila hlavně k plánovanému navýšení finanční podpory programu Erasmus pro další rozpočtové období EU.

Konferenci uspořádal senátorský klub KDU-ČSL a nezávislých společně s Národním centrem pro rodinu a za spolupráce s Rodinným svazem ČR a Nadací Hannse Seidela.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout