Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,73. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.02.2020 11:22:00

Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomac

Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomac

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zastupoval Českou republiku na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Ta je nejvýznamnějším neformálním setkáním světových politiků v oblasti bezpečnosti a obrany.

 Ministr Petříček se na okraj této prestižní akce setkal s celou řadou svých protějšků včetně ministra zahraničních věcí USA Mikea Pompea. „Mnichovská bezpečnostní konference je zásadním místem k diskusi o zahraničněpolitických otázkách. Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomacie. Jsem rád, že jsem měl v Mnichově jedinečnou možnost jednat o těchto tématech se svými kolegy z USA, Kanady, Íránu, Norska a dalších zemí,“ zhodnotil 56. ročník konference šéf české diplomacie.

Tématy letošní konference byly otázky budoucnosti západního světa, Evropské unie a Německa a bezpečnost z mnoha úhlů pohledu. Státníci z celého světa a představitelé mezinárodních organizací se letos zabývali kolektivní obranou, současnými konflikty, odolností, mezinárodní spoluprací či multilateralismem. Významnými tématy akce byly také klimatické změny a zavádění technologií 5G.

„Kyberbezpečnost a problematika bezpečnosti sítí 5G letos patřila mezi výrazná témata Mnichovské bezpečnostní konference. Potěšilo mě, že v diskusích tu rezonovaly také závěry Pražské 5G konference, kterou jsme loni uspořádali na půdě Ministerstva zahraničních věcí. Letos na toto téma naváže v květnu druhý ročník akce pod taktovkou NÚKIB,“ řekl ministr Petříček.

V rámci konference jednal ministr Tomáš Petříček s protějšky z několika států včetně šéfa íránské diplomacie Mohamada Džáváda Zarífa, kanadského ministra zahraničí Francois-Philippe Champagne či norské ministryně zahraničí Ine Eriksen Soreideové. „V Mnichově jsme našli čas na schůzku také s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. USA jsou naším zásadním spojencem v NATO a boji proti Daeš. Pana ministra jsem zároveň pozval do České republiky,“ uvedl Petříček. Ten dále jednal s se slovinským ministrem Miro Cerarem, gruzínským protějškem Davidem Zalklalianim či španělskou ministryní Marií Aránzazu González Layaovou a arménským zaminirem Zohrabem Mnatsakanyanym. Šéf české diplomacie se setkal také s generální tajemnicí Rady Evropy Marijí Pejčinović Burićovou.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama