Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,77. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.04.2019 6:31:00

Volby do Evropského parlamentu budou významným milníkem v historii integrace

Volby do Evropského parlamentu budou významným milníkem v historii integrace

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal s ministry zahraničí států V4 a Francie.

Hlavními tématy schůzky, která se uskutečnila v Bratislavě, byly květnové volby do Evropského parlamentu, budoucnost EU po brexitu, obranyschopnost EU a nadcházející předsednictví ČR ve V4. 

„Letošní volby do Evropského parlamentu budou významným milníkem v historii evropské integrace, který ukáže sílu demokratických hodnot a evropské tradice,“ uvedl Tomáš Petříček. Ministři zahraničí rovněž diskutovali o posledním vývoji brexitu a zachování silných vztahů s Velkou Británií i po jejím odchodu z EU.

Ministři se následně věnovali otázce obranyschopnosti EU, přičemž se shodli, že NATO je garantem bezpečnosti v Evropě. Budování obranných kapacit EU by mělo být prováděno tak, aby posílilo Severoatlantickou alianci jako celek.

Dalším tématem schůzky byla situace zemí západního Balkánu. Ministři zahraničních věcí V4 se shodli, že integrační proces by měl být věrohodný, a diskutovali s francouzským partnerem o Severní Makedonii a Albánii. „Tyto země provedly v posledních měsících významné reformy, jsem přesvědčen, že motivací k dokončení těchto pozitivních změn je zahájení přístupových rozhovorů s EU,“ řekl ministr zahraničí Petříček.

Jedním z dalších témat jednání byla současná situace v Sýrii. Ministr Petříček vyjádřil přesvědčení, že krize musí mít politické řešení. Se svými protějšky následně diskutoval o možnostech vytvoření ústavodárné komise, humanitární pomoci a problematice zahraničních bojovníků.

Ministři zahraničí České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska a Francie se zabývali také pomocí zemím Sahelu. Česká republika je jednou z nejaktivnějších zemí ve výcvikových misích EU. Na podporu aktivit v regionu zároveň česká vlády rozhodla o zřízení ambasády v Mali.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček své protějšky zároveň seznámil s prioritami českého předsednictví ve V4, kterého se ČR ujme 1. července 2019. Česká republika se zaměří na vnitřní trh, konvergenci, podporu integrace zemí západního Balkánu, Východní partnerství či digitalizaci.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout