Mgr. Václav Láska

Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • BPP
  • Praha 5
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,1. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.03.2020 20:41:00

Soudy budou muset vykládat dosud opomíjené “dobré mravy”

Soudy budou muset vykládat dosud opomíjené “dobré mravy”

Komentář na facebookovém profilu k době pokoronavirové

Až koronavirová krize skončí, čeká nás spoustu čistě právních otázek a sporů. Jedna z nich nesporně bude, zda podnikatelé, kteří nemohli podnikat ve svých provozovnách a mají je v pronájmu, mají majitelům nemovitostí zaplatit nájem.

Je spousty majitelů nemovitostí, co už teď třeba za měsíc březen sami nájem podnikatelům odpouštějí. Nebo po dohodě s nimi poskytují významné slevy. A pak jsou vlastníci nemovitostí, kteří na žádost o slevu odpovídají poměrně arogantně, že “oni jsou přeci taky podnikatelé, takže žádná sleva nebude.”

Věřím, že spousta podnikatelů ten nájem nakonec nezaplatí. Buď prostě jim na to nezbudou peníze, nebo z principu. A dojde ke sporům.

Osobně si myslím, že je tu slušná šance, že soudy takovým žalobám (na zaplacení nájmu za dobu, kdy podnikatel v nemovitosti nemohl podnikat z důvodu krize - třeba pro zaměstnance v karanténě, nebo pro totální propad poptávky po jeho službách) neposkytnou právní ochranu. A to pro rozpor s dobrými mravy. V krizi rozsahu téhle je třeba brát v úvahu požadavek na určitou sounáležitost. A věřím, že soudy na to budou slyšet. Rozumějte tomu tak, že pohledávka za nájem nezanikne. Bude existovat. Ale soudy by mohly takovým pohledávkám odmítnout poskytnout právní ochranu. Tedy odmítnou vyhovět žalobě a nevydají na takové pohledávky exekuční titul.

Podobných otázek a sporů nastane hodně. A soudy si budou muset dát práci s tím, aby začaly pořádně vykládat a aplikovat dosud poměrně opomíjené “dobré mravy”.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama