Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,19. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

17.04.2018 12:08:24 - lilien

bydlení v Praze

Hezké poledne, chtěla bych se vás zeptat, jak jako starna hodláte v případě úspěchu ve volbách v Praze řešit problém s nedostatkem bytů? A proč třeba vznikají obrovské, drahé byty, které nikdo nechce a sehnat byt 3+1 za normání cenu je nemožné? Prosím o konkrétní odpověď nebo o nějaký odkaz, kde to piráti řeší. Že byty budou slibuje každý, ale výsledek žádný. Děkuji za váš čas.

Odpověď

11.05.2018 17:13:32 - Mgr. et Mgr. Jakub Michálek
 

Dobrý den,

předně bych Vám chtěl poděkovat za Váš dotaz. Otázce bydlení jsem se věnoval již na Magistrátu a naším vstupem do Sněmovny se na tom nic nezměnilo (viz https://praha.pirati.cz/vysoke-ceny-bydleni-v-praze.html). K řešení bytové situace v Praze je třeba změn hned v několika oblastech - zjednodušení stavebního řízení, zapojení developerů do rozvoje lokality, kdy se rozhodnou stavět a nastavením spravedlivé a rozumné regulace Airbnb a obdobných služeb, které ženou ceny nájmů do astronomických výšin a způsobují vylidnění centra Prahy. První dvě změny podpoří stavbu nových bytů a třetí pak zmenší tlak na růst cen nájmů.

Piráti v tomto ohledu vyjednávají jak s příslušnými ministerstvy, tak s odborníky i širokou veřejností. Připravujeme předložení několika novel zákonů, které by bytovou situaci zlepšily. Na tomto místě si dovolím přiložit odkazy na náš interní systém Redmine, kde naleznete informace o naší práci:

  • https://redmine.pirati.cz/issues/9031 - regulace Airbnb - připravil jsem návrh zákona, který zavádí regulaci Airbnb tak, aby nedocházelo k extrémnímu úbytku bytů pro nájemní bydlení,

  • https://redmine.pirati.cz/issues/9032 - zjednodušení stavebního řízení - dvakrát jsem interpeloval ministryni Dostálovou, jednal jsem s ní o regulaci developerů a inicioval jsem pracovní skupinu pro zrychlení stavebního řízení. Rád bych ve Sněmovně předložil někdy na podzim návrh novely stavebního zákona včetně možnosti více zdanit spekulativní nákupy investičních bytů, které jsou pak nevyužité pro bydlení.

Ty zásadní kroky však musí provést Piráti na Magistrátu po svém zvolení (já tam v rámci boje proti hromadění funkcí působit nebudu), tj. zrušit stavební uzávěry, kde mají stát nové byty (k tomu je třeba územní studie) a zejména umožnit developerům stavět byty kolem metra D za transparentních podmínek tak, aby ze zhodnocení pozemků neměli zisk jen developeři, ale celé město. V této věci jsem osobně navštívil pražské zastupitelstvo, kde jsem interpeloval neprůhledný projekt privatizace městských pozemků s Pentou, který je nyní odložen.

S přáním krásného dne

Jakub Michálek