Mikuláš Ferjenčík

Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • Piráti
  • Pardubický kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,91. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20. 8. 2019 22:13:56

Spor o rozpočet aneb Ekonomická predikce

Spor o rozpočet aneb Ekonomická predikce

Souběžně s trvající vládní krizí probíhá ještě další spor mezi ANO a ČSSD o návrh státního rozpočtu. Proto se do něho pokusím vnést trochu světla.

Ekonomice se pořád ještě daří takže očekávaný nárůst příjmů proti minulému roku je přibližně 92 miliard korun. I bez započítání růstu příjmů z EU je to téměř 80 miliard korun. To jsou tedy peníze, které má vláda k dispozici "bezbolestně".

Na co tyto příjmy padnou? Především na:

  • růst důchodů, nárůst počtu důchodců a navýšení rodičovského příspěvku (výdaje MPSV narostou o 49 miliard)
  • růst platů učitelů (výdaje ministerstva školství narostou o 16 miliard)
  • růst výdajů na armádu (výdaje MO narostou o 7,6 miliardy)
  • růst zdravotních odvodů státních zaměstnanců (nárůst výdajů všeobecné pokladní správy o 11 miliard).

No a jsme prakticky na nule. Dále vezměme v úvahu inflaci, tudíž je potřeba přidat zbylým státním zaměstnancům a je jasné, proč je rozpočet napjatý.

Co s tím vláda udělá?

V první řadě ještě o něco zvýší odhad příjmů - tím zachránila rozpočet loni, zvedla odhad o 33 miliard, 23 přidala ministerstvům, o 10 snížila schodek a ještě z toho vyšli všichni dobře. Něco podobného se dá čekat i letos, ale v daleko menším měřítku. Spekuluje se o deseti nově rozdělovaných miliardách, ale ty rozpočet jako celek nevytrhnou.

Dále se bude šetřit na provozu, především na neobsazených tabulkových místech. Riziko takového postupu je, že z těchto peněz se dnes platí odměny zaměstnanců a pokud na ně bude méně, část expertů ze státních služeb odejde. Tím se o něco zhorší jejich úroveň, ale obecně je to správná cesta, která by měla být doprovázena vytvářením specializovaných míst s vyšším platem. Finálním řešením je odchod ČSSD z vlády, který sníží tlak na růst sociálních výdajů.

Tolik moje predikce.

P.S.: Kdyby to bylo na mě, zpomalil bych růst výdajů na armádu. Dále bych identifikoval oblasti, kde dělají úředníci zbytečnou práci, kdy nemístné aktualizace metodik znemožňují sledovat dlouhodobé trendy. Odstraňoval bych duplicity, kdy několik tisíc lidí vybírá sociální pojištění a další tisíce lidí vybírají daně, což je nutné sloučit. V neposlední řadě bych se zaměřil na daňové úniky největších korporací. Daň z příjmu právnických osob stále ještě nedosáhla úrovně z doby před krizí 2008.

Mikuláš Ferjenčík

Zdroj: Piratskelisty.cz

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout