Milan Krajča

S lidmi pro lidi!
  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,38. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15. 10. 2013 11:00:51

Nová iniciativa evropských komunistů

Nová iniciativa evropských komunistů

Vznikem Iniciativy komunistických a dělnických stran pro studium a vyhodnocování evropských otázek a pro koordinaci aktivit se uskutečnil důležitý krok směrem k dalšímu sjednocování komunistického hnutí v Evropě.

První říjnový den byl v budově Evropského parlamentu v belgickém Bruselu založen nový společný projekt evropských komunistů. Za účasti Komunistické strany Čech a Moravy zde došlo ke vzniku Iniciativy komunistických a dělnických stran pro studium a vyhodnocování evropských otázek a pro koordinaci aktivit. Na založení společné iniciativy se včetně českých komunistů podílely na tři desítky evropských komunistických stran. 

V zakládajícím prohlášení iniciativy se mimo jiné konstatuje: „Podporujeme principy vědeckého socialismu, které jsou spojeny s vizí společnosti bez vykořisťování člověka člověkem, chudoby, sociální nespravedlnosti a imperialistických válek.“

Evropská unie je pak hodnocena následovně: „Domníváme se, že Evropská unie je nástrojem kapitálu. Prosazuje opatření ve prospěch monopolů a koncentrace a centralizace kapitálu. Posiluje se její charakter coby imperialistického ekonomického, politického a vojenského bloku, který je v rozporu se zájmy dělnické třídy a lidových vrstev. Analyzujeme Evropskou unii jako evropské imperialistické centrum, spojence USA a NATO, podporující jejich agresivní plány.“

Evropské komunistické strany se ve svém prohlášení dále shodli na alternativě, kterou hodlají společně prosazovat: „Jsme přesvědčeni, že existuje i jiná cesta. Perspektiva jiné Evropy, založené na prosperitě národů, sociálním pokroku, demokratických právech, rovnoprávné spolupráci, míru a socialismu, je dosažitelná bojem pracujících. Věříme v právo každého národa zvolit si vlastní suverénní cestu rozvoje, včetně práva na odstranění své mnohostranně závislosti na Evropské unii a NATO a právo vybrat si socialismus.“

Společná iniciativa evropských komunistických stran již zvolila i svůj sekretariát a schválila plán práce pro následující období. V něm jsou zahrnuty společné aktivity týkající se příštího summitu Evropské unie, antikomunismu v Evropě, včetně snah o kriminalizaci komunistických stran a symbolů, Společné bezpečnostní a obranné politiky i účasti  komunistů ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok.

Vznikem Iniciativy komunistických a dělnických stran pro studium a vyhodnocování evropských otázek a pro koordinaci aktivit se uskutečnil důležitý krok směrem k dalšímu sjednocování komunistického hnutí v Evropě a zintenzivnění spolupráce evropských komunistických stran. Společný postup komunistů je mimořádně důležitou odpovědí na současnou situaci na „starém kontinentu“ i možné perspektivy jejího dalšího vývoje.

Milan KRAJČA,

předseda zahraničně-politické komise Ústředního výboru KSČM

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama