Milan Krajča

S lidmi pro lidi!
  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.04.2016 9:53:28

Ze solidární návštěvy Syrské arabské republiky

Ze solidární návštěvy Syrské arabské republiky

V nedávné době jsem měl opět možnost navštívit Syrskou arabskou republiku, tentokrát v rámci delegace organizované Komunistickým svazem mládeže. Součástí programu návštěvy bylo setkání s představiteli syrské mládeže i se členy syrské vlády...

V nedávné době jsem měl opět možnost navštívit Syrskou arabskou republiku, tentokrát v rámci delegace organizované Komunistickým svazem mládeže. Součástí programu návštěvy bylo setkání s představiteli syrské mládeže i se členy syrské vlády. Během pobytu v Damašku měli členové delegace nejen možnost vyjádřit antiimperialistickou solidaritu české komunistické mládeže se spravedlivým zápasem syrského lidu, ale zároveň se i více seznámit se situací, v níž se Sýrie nachází, a s opatřeními, kterými se syrská vláda snaží této situaci čelit. 

Pozornost věnovala delegace, vedle dalších otázek, i dopadům několik trvajícího konfliktu na syrskou mládež. Během své návštěvy byli členové delegace přijati ministrem školství Syrské arabské republiky Hazwanem al-Wazem a měli možnost navštívit i několik damašských středních škol a diskutovat současnou situaci se studenty i pedagogy. Z důvodů teroristických útoků muselo být uzavřeno okolo 5000 syrských škol, z celkového počtu 22650. Za oběť těchto útoků padlo přibližně 1000 učitelů a 500 žáků. Školství v Damašku se proto potýká také s velkým množstvím válečných uprchlíků. Ti často přicházejí bez jakýchkoli dokladů, takže je velice problematické jejich opětovné zařazení do vzdělávacího procesu. Syrské školství to proto řeší srovnávacími testy a na vysokých školách dokonce umožňuje i samostudium zakončené srovnávací zkouškou. Vše ve snaze, aby žádný student neztratil ani jeden akademický rok. Syrská vláda jim také poskytuje zdarma školní pomůcky i obědy ve školních jídelnách. Kvůli navýšení kapacit vzdělávacích zařízení byl zvýšen limit počtu žáků ve třídě až na 70 a některé školy dokonce začaly vyučovat na dvě směny. 

Představitele Komunistického svazu mládeže přijal také generální tajemník Revolučního svazu mládeže Maen Abboud. S vedoucím činovníkem této největší syrské organizace mládeže, která je mládežnickou organizací vládnoucí strany Baas diskutovali zástupci české komunistické mládeže nejen o vývoji postojů politické reprezentace České republiky na konflikt v Sýrii, ale i o dalším rozvoji kampaně mezinárodní solidarity se syrskou mládeží, kterou organizuje Světová federace demokratické mládeže. S českými mladými komunisty se dále setkal ministr informací Sýrie Omran Zoabi, který informoval českou delegaci o mnoha aspektech informační a mediální války proti syrskému lidu, která je dle něj podstatnou a nedílnou součástí již takřka pět let trvajícího konfliktu. Zároveň ocenil všechny, kdo se v České republice snaží šířit nezávislé a pravdivé informace o tom, co se v současnosti děje v Sýrii a dalších zemích Středního východu. Během svého pobytu poskytli členové české delegace řadu rozhovorů zástupcům syrských sdělovacích prostředků a opakovaně byly hosty i různých televizních debatních pořadů. Vedle jiných syrských novinářů tak měli zástupci českých mladých komunistů možnost hovořit i se slavnou reportérkou Yarou Saleh, která je mimo jiné informovala i o svých zkušenostech, kdy byla během své novinářské práce unesena teroristy a následně unikla svému zavraždění jen díky osvobození vojáky Syrské arabské armády. Mezi další součásti programu delegace patřila například účast na pietním aktu za oběti tzv. Islámského státu, Fronty an-Nusrá a dalších sektářských teroristických organizací či darování krve v bojích s islámistickými teroristy zraněným vojákům Syrské arabské armády.

Kromě Syrské arabské republiky navštívila delegace Komunistického svazu mládeže i sousední Libanonskou republiku. Svou přítomnost v Libanonu využila k seznámení se se situací v této zemi, rovněž zasažené terorismem, sektářským násilím i opakovanými vojenskými agresemi. Během svého pobytu v Bejrútu se tak členové delegace českých mladých komunistů setkali s představiteli Libanonské komunistické strany i její mládežnické organizace Svazu libanonské demokratické mládeže, se kterými podrobně diskutovali situaci v Libanonu a na Blízkém východě i současné postoje a aktivity libanonských komunistů.

Milan KRAJČA

(za přispění dalšího z členů delegace Komunistického svazu mládeže do Syrské arabské republiky Filipa Zatloukala)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama