ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -3. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15. 9. 2016 6:14:42

Jak je to s volebními průzkumy?

Jak je to s volebními průzkumy?

Dostane v průzkumech NOVÁ GENERACE 3 nebo 49%? :-)

Filip Šmaus – hnutí NOVÁ GENERACE

A už to začíná… Ze všech stran se na nás začínají valit hesla a usměvavé obličeje. Koho ale 7. nebo 8. října zvolit? Pochopitelně číslo 49 – NOVÁ GENERACE!

Ale pojďme se na to podívat trochu vážněji. Mnoho nerozhodnutých (potencionálních) voličů se rozhoduje na základě průzkumů či preferencí. To je vcelku normální – ostatně nedávno jsme všichni zažili celoevropský šok zvaný Brexit, kdy obyvatelé Velké Británie právě na základě průzkumů dali svůj hlas pro jednu či druhou možnost.

Jak to tedy s těmi průzkumy je? Existují totiž dva odlišné zdroje předvolebních informací: tzv. volební potenciál a předvolební průzkum. A každý říká trochu něco jiného. Pozorný čtenář si totiž všimne, že jedno hnutí nebo strana dosahuje třeba u potenciálu 12%, ale u průzkumu jen 3% hlasů.

Pojďme se tedy podívat na rozdíly.

Volební potenciál:

Aktuální volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by nějaké politické hnutí mohlo v kraji v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k němu přiklonili všichni lidé, kteří jeho volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Suma volebních potentiálů není 100%.

Předvolební průzkum:

V tomto případě se už jedná o tzv. tvrdá data. Vezme se vzorek lidí (např. 1 000) a z jejich odpovědí se sestaví diagram, kolik by mohly hnutí či strany získat hlasů. Ale pozor, opět je to teoretické, neboť tento průzkum se sestavuje z respondentů, kteří jsou rozhodnuti jít volit.

Je proto důležité rozlišovat, s jakými daty z jakého zdroje ta která strana argumentuje a pomocí jakých zkoumání chce nalákat další voliče. Trochu mi to připomíná starý pořad Volejte řediteli, kdy tehdejší Vladimír Železný velmi obratně operoval se dvěma průzkumy sledovanosti, podle toho, které mu “šly lépe na ruku”.

Nakonec si dovolím připomenout jednoho českého politologa, který před posledními parlamentními volbami prohlásil, že českým předvolebním průzkumům dlouhodobě nevěří, neboť v den voleb je vždy úplně jiná účast a strany či hnutí dostanou jiných procent než v preferencích.

Proto je důležité, abychom se nenechali zmanipulovat čísly tahanými leckdy z rukávu, přišli k volbám a volili podle svého vlastního rozhodnutí.

Ale kdybyste se chtěli přeci jen trochu řídit procenty, tak podle volebního potenciálu uskutečněného na žádost Nové Generace máme 49% :-)


Filip Šmaus

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama