Občanská demokratická strana

  • ODS
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,41. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.07.2021 20:26:00

Poslanci ODS prosadili ve Sněmovně návrh „třikrát a dost“

Poslanci ODS prosadili ve Sněmovně návrh „třikrát a dost“

Poslanci schválili návrh ODS na zavedení pravidla „3krát a dost".

 Lidé, kteří se opakovaně dopustí nejzávažnějších přestupků, jako jsou krádeže nebo násilí, budou muset nově počítat s tím, že pokuty udělené za tyto přestupky se jim budou strhávat z dávek v hmotné nouzi.

Podle hlavního předkladatele návrhu Jana Bauera tento návrh reaguje na situaci v problémových regionech a má za cíl zvýšit motivaci některých lidí závislých na sociálních dávkách chovat se v souladu se zákonem.

„Před několika lety jsme dali slib lidem ve vyloučených lokalitách a jejich okolí, že jim pomůžeme s problémovými sousedy, a tento slib jsme dnes splnili. Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a přitom se za solidaritu svému okolí odvděčují opakovaným pácháním vážných přestupků,“ uvedl po hlasování místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer. Ten současně zdůrazňuje, že nejde o žádné drakonické opatření, protože krácení dávek umožňují už současné zákony pro mnohem méně závažné chování.

Za zásadní považuje také fakt, že zákon bude motivovat rodiče, aby posílali své děti do školy. Dosavadní opatření a prevence podle něj doposud selhávaly.

Slova se během projednávání ujal i spolupředkladatel zákona Karel Krejza. Podle něj stávající sociální záchranná síť není přísná, ale je to spíš peřina než trampolína. „Když půjde zloděj automobilů do vězení, tak taky sníží úroveň své rodiny. Musíme se zastat slušných lidí, nemůžeme nadřazovat domnělý nárok nad elementární spravedlnost,“ narážel poslanec ODS Karel Krejza mimo jiné na slova ministryně práce a sociálních věcí Maláčové, která vyslovila s návrhem nesouhlas.

Novelou se nyní bude zabývat Senát.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama