Ondřej Profant

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,71. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.06.2020 7:32:00

IT zakázka za 450 milionů v resortu kultury byla podle médií zmanipulovaná

IT zakázka za 450 milionů v resortu kultury byla podle médií zmanipulovaná

Seznam Zprávy zveřejnily reportáž, která poukazuje na zmanipulování veřejné zakázky na kulturní portál Czechiana za 450 milionů korun. Na nesrovnalosti přitom již v lednu upozorňoval pirátský poslanec Ondřej Profant ministra kultury Lubomíra Zaorálka

 V kauze jsou zapletení manažeři Petr Baška a Juraj Pavol, kteří měli podle v médiích zveřejněných odposlechů spolupracovat s úředníky a vytvořit zakázku „šitou na míru“ jimi předem vybrané firmě.

„Je třeba pochválit nezávislá média za jejich kvalitní investigativní práci. Potvrzuje se, že naše obavy z předraženosti a zbytečnosti Czechiany nebyly náhodné. Situace, kdy si sami dodavatele píší zadávací dokumentaci veřejné zakázky, je bohužel častým neduhem. Jde o systémovou chybu, kdy neexistuje ve státní struktuře žádný útvar, který by měl patřičné know-how z IT a sdílel jej s jednotlivými resorty. Důležitá je také veřejná kontrola a transparentnost v IT zakázkách,“ okomentoval Profant.

„Ze strany exekutivy není snaha o opravdovou změnu. Stále vidíme jen změny dílčích parametrů. Co mi hlavně chybí, jsou systémová opatření, aby se předražování IT zakázek efektivně předcházelo. To by přitom měl být jeden z hlavních úkolů vládního programu Digitální Česko. Bohužel, konkrétní výsledky Digitálního Česka jsou zatím minimální,“ dodal poslanec.

Portál Czechiana měl obsahovat souhrn českého kulturního dědictví v obrazových, textových i audiovizuálních materiálech, jako jsou fotografie, obrazy, mapy, knihy, dopisy, deníky a další archivní díla. Zakázka byla zadána v dubnu 2019 a práce na ní měly probíhat šest let.

Více informací o plánech Pirátů ohledně transparentnosti a zefektivnění IT zakázek ZDE a ZDE

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama