PaedDr. Alena Gajdůšková

Vždy na Vaší straně!
  • ČSSD
  • Zlínský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,43. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

31.05.2018 11:20:38 - Lívie

ZDRAVOTNICTVÍ

Co si myslíte o záměru vlády řešit problém s nedostatkem lékařů tím, že vlastně vezme téměř kohokoliv? Proč se neřeší mnohem zásadnější problém a to, abychom si vychovali vlastní lékaře a ti pak neutíkali jinam, protože nebudou mít proč? Jaký má smysl si nechat naše zdravotníky utéct a pak problém lepit cizinci? Nic proti nim, ale přijde mi to celé postavené na hlavu. A vy jste měli možnost situaci změnit. Co jste udělali?

Odpověď

03.06.2018 10:08:19 - PaedDr. Alena Gajdůšková
Záměr vlády  vzít, jak říkáte,  téměř kohokoliv do našich nemocnic nepovažuji za dobrý. Naši lékaři mají velmi přísné podmínky na kvalifikaci. Stejné požadavky musíme mít na každého, kdo se má starat o naše pacienty. Za Sobotkovy vlády byla přijata dvě zásadní opatření, která měla i do budoucna zajistit dostatek českých lékařů a zdravotníků - postupně  byly navyšovány platy lékařů i zdravotníků. Sestry u lůžka pak začaly dostávat mimořádný příplatek. Dále byly udělány dohody mezi ministry zdravotnictví a školství a posíleny finance na studia medicíny tak, aby bylo možné kapacity lékařských fakult navýšit.  Byly zavedeny příplatky a dotace na zřízení ordinace pro lékaře v regionech, kde je lékařů nedostatek. Tato opatřen,í jak se zdá, už přináší efekty. Podle ankety mezi mediky většina z nich chce zůstat pracovat doma, tedy v ČR.  

Za sebe říkám, že v této chvíli už asi není problém v odměnách pro zdravotníky, aspoň ne u všech skupin, ale spíš v  pracovních podmínkách, které mají. Je třeba proto posílit kompetence obvodních lékařů a zajistit pohotovostní služby, které odlehčí nemocnicím. Jak lékaři, tak hlavně sestry, potřebují mít možnost načerpat sil, aby se dokázali na pacienty dál usmívat a laskavě se o ně starat.  Můj návrh je přiznat zdravotníkům dodatkovou dovolenou, případně benefity např. v rehabilitaci nebo lázeňství, pro stabilizaci nabídnout bydlení.