Pavla Šlahúnková

Jsem kandidátkou do Evropského parlamentu za KSČM
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,56. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.5.2014 8:41:12

Konec myslivosti v Čechách?

Konec myslivosti v Čechách?

Před blížícími se volbami do Evropského parlamentu se v diskusích s občany stále častěji objevují dotazy na téma zbraní. Ptají se hlavně zájmoví střelci – myslivci, sportovní střelci, sběratelé zbraní a další. A proč?

Na konci  října 2013 byly zveřejněny představy komisařky pro vnitřní záležitosti EU, Cecilie Malmstrëmové, která své požadavky zaštiťovala pod tažením proti "Násilí se zbraněmi" a je součástí boje proti zločinnosti. Ve stručném výčtu plánu paní komisařky najdeme mimo jiné i zákaz dlouhých a krátkých samonabíjecích zbraní, zavedení povolení na zbraně kategorie C a D, zavedení povolení na zásobníky, stejně jako pro příslušné zbraně, omezení kapacity zásobníků, kdy zásobníky s větší kapacitou budou zakázány, omezení množství střeliva, kdy vlastnictví většího množství střeliva bude zakázáno. Další zákaz se týká tzv. dekoračních a signálních zbraní. Omezením budou rovněž podléhat airsoftové zbraně a vzduchovky, které budou předmětem povolení, a nakonec zavedením centrálního uložiště zbraní zakázat soukromé přechovávání zbraní jako takové.
Všechny tyto návrhy se samozřejmě týkají i sportovních střelců, sběratelů a v neposlední řádě i myslivců. Při zamyšlení nad návrhy je nad míru jasné, co se na tyto skupiny chystá - že o většinu svých zbraní mohou přijít. Po započtení všech návrhů tzv. biometrické ochrany u samonabíjecích zbraní si mnoho střelců takové zbraně nebude moci z finančních důvodů dovolit.
Přitom legální zbraně jako takové nepředstavují problém, tímto problémem jsou zbraně držené nelegálně. Jedním z nástrojů k těmto krokům je centrální registr všech zbraní, který je v současné době spouštěn i v našem státě. Bez této registrace zbraní by toto ani nešlo, protože neregistrované zbraně pro úřady prostě neexistují a nelze s nimi nic dělat a ani je jakýmkoliv způsobem zajistit.
A co v této situaci můžeme dělat? Odpověď je dosti alarmující, kdy v současné době se nedá dělat zhola nic. Sportovní střelci by byli nuceni jezdit zdokonalovat své zkušenosti do jiných zemí, kde by zůstala úprava zákona o zbraních v kompetenci státu, to znamená mimo území EU. Sběratelé by znehodnotili svoje sbírky, které mnohdy dokládají pokrok a mistrné umění řemeslné výroby zbraní. Myslivcům by se zkomplikovala možnost jakýmkoliv způsobem hlídat a regulovat optimální stavy zvěře ve volné přírodě, což by mohlo mít nebezpečné následky pro přírodu, kdy hrozí, že by se některá zvířata mohla přemnožit a tím ohrozit i jiná odvětví, například dopravu zvýšením počtu střetů dopravních prostředků se zvěří. Výkon práva myslivosti má v našem státě mnohaletou tradici a Českomoravská myslivecká jednota usiluje o zařazení české myslivosti na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Byla by škoda, kdyby kvůli těmto omezením tato mnohaletá tradice a kulturní odkaz v našem státě zanikly.
 


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama