Petr Fiala

  • SproK
  • Ústí nad Orlicí
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,05. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.05.2024 13:37:20 - Bělka

Cyklisti

Vážený pane Fialo, dobrý den, moc děkuji za Vaši odpověď. Když vám nápad na SPZ cyklistů (nebo něco podobného) přijde dobrý, nemohl byste něco udělat pro jeho realizaci? I já měla na mysli ty, co kolo řídí. Jasně, že ho může řídit někdo jiný než majitel, ale to si pak musí vyřešit mezi sebou - stejně jako řidiči aut. Mně se třeba stalo, že mě v zácpě chtěl cyklista objet, ale nevychytal to, a odřel mi auto a ujel. A co pak můžu dělat? Nebo třeba předjíždí i zleva, což je nebezpečné a to nemluvím o tom, jak se někteří chovají na křižovatkách. Ještě mě napadá, že je určitě i dost cyklistů, co třeba nejsou řidiči motorových vozidel a nemusí tak třeba znát silniční předpisy (dva takové znám). Už jsem se s nimi víckrát hádala, protože si myslím, že pokud jezdí na silnici, měli by mi minimálně udělat testy, jako dělají v autoškole řidiči. Co vy na to?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

silverA

Odpověď

24.06.2024 7:19:37 - Petr Fiala
 Myslím si, že není reálné zřízení rejstříku u kol, tak jako tomu je u aut. Dopravní předpisy je řidič kola, který jede po veřejné komunikaci, povinen znát tak jako řidič auta. I řidič auta (není-li profesionál), skládá zkoušky v mládí a pak už přezkušován není. Jasné je, že na kolo není žádný intenzivní kurz tak jako je autoškola, kde by se člověk učil předpisy. Školy dělají akce na dopravních hřištích, kde se snaží předat aspoň základ. Souhlasím a jsem občas svědkem jízdy jedinců cyklistů, kteří si snad ani neváží svého života. Hezký článek s povinnostmi i možnostmi pojištění pro cyklisty je https://kolo.cz/clanek/povinne-ruceni-pro-cyklisty-neexistuje-ale-ma-alternativy/kategorie/rady-ostatni-rady  Ale to neřeší to, na co narážíte. Napadá mne jediné, že nějaké test z pravidel silničního provozu by se mohl skládat před opuštěním základní školy (do ní chodí povinně všichni). Ale je i dobré si přiznat, že čím více let jsme od složení zkoušek (jakýchkoli), tím si méně pamatujeme...