ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,17. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31. 7. 2014 10:07:03

Přijďte si k Andělu zahrát Pétanque

Přijďte si k Andělu zahrát Pétanque

Přijďte si s přáteli a kolegy vyzkoušet francouzskou společenskou hru Pétanque. Každý den od 9. do 14. srpna u vchodu stanice metra Anděl probíhá pod záštitou 1. zástupce starosty Prahy 5 JUDr. Petra Lachnita jak volná hra, tak i večerní turnaj.

Ten nabízí možnost výhry pronájmu Peugeotu 308 SW na týden. Vstup je zdarma!

"Výhodou hry Pétanque je, že ji mohou hrát opravdu všichni, bez ohledu na pohlaví, věk či fyzickou kondici. Utkat se mohou sportovci se seniory i s malými dětmi a zvítězit může kdokoliv. K vítězství navíc vede celá řada strategií, záleží jen na hráčích, jakou cestu zvolí," uvedl 1. zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit.

Pétanque je společenská hra s původem ve francouzském středomoří. Princip hry spočívá v házení kovových koulí tak, aby byly umístěné co nejblíže tzv. prasátku, tedy malé dřevěné kuličce. Soupeří vždy dva týmy o jednom až třech hráčích a je jen na nich, zda zvolí strategii přesných hodů či naopak vyrážení koulí soupeře. A co teprve, když se rozhodnout dobrou trefou posunout prasátko? Přijďte si vyzkoušet vlastní přesnost a zažít zábavu pro celou rodinu na pěší zónu Anděl!

Na místě je samozřejmě možné si zapůjčit vybavení na pétanque zdarma, jen je zapotřebí počítat s vratnou zálohou.

Pravidla pétanque

Hrají proti sobě 2 družstva v počtu 1–3 hráčů. Zapotřebí jsou koule na pétanque, které se od sebe hezky odrážejí a jsou označeny zářezy, aby se od sebe daly rozeznat. Nakonec je zapotřebí prasátko – malá dřevěná kulička asi 3 cm v průměru, nejlépe reflexní barvy.

Začínající hráč namaluje na zem malý půlkroužek – ("semimetu" nebo "hemimetu"), odkud se pak v průběhu celé hry hází. V následujících hrách se meta umisťuje na místě, kde skončilo prasátko v minulé hře. Dále hodí prasátko libovolným směrem 6–10 m daleko (kadeti 6–9 m a děti mohou 5–8 m). Poté hodí kouli tak, aby skončila co nejblíže prasátku.

Dál se družstva v házení střídají – každé hází tak dlouho, dokud některá z jeho koulí není prasátku nejblíže. Koule se nesbírají a hází se pořád z toho samého místa. Když jednomu z družstev koule dojdou, to druhé dohází ty své. To družstvo, které má nakonec kouli nejblíže, vyhrálo, a získává tolik bodů, kolik má koulí blíže než je nejbližší soupeřova.

Při tom se může všechno – např. odpalovat koule soupeře, odpalovat prasátko, postrkávat svoje koule (samozřejmě jen kutálející se koulí) atd. Příroda hraje také, kromě psů a malých dětí. Bere se vždy jen, kde koule skončí, ne jak se tam dostala.

Když se spočítají body, hraje se nová hra. Hraje se teď z toho místa, kde původně leželo prasátko, a začíná družstvo, které vyhrálo. Tradičně se hraje do 13 bodů.

Ve dvou a ve čtyřech hráčích se hraje se třemi koulemi na osobu, v šesti se dvěma. Uvnitř družstva se hráči střídají, jak chtějí.

Stručná pravidla

 1. Ke hře jsou potřeba kovové koule o průměru 70 až 80 mm a malá dřevěná kulička. (hodnoty bývají dodržovány většinou u turnajů). Váha koulí nesmí překročit 800 g. Malá dřevěná kulička, tzv. „cochonette“ (prasátko) má průměr 30 mm.
 2. Proti sobě mohou hrát dva hráči nebo dvě družstva o dvou nebo třech spoluhráčích. Ve hře „hráč versus hráč“ má každý 3 koule. Ve hře „dva hráči versus dva hráči“ má každý z hráčů opět tři koule. Pokud proti sobě hrají družstva o třech hráčích, má každý pouze dvě koule. Součet koulí v týmu musí být šest.
 3. První družstvo je určeno hozením mince nebo dohodou. Hráč ze začínajícího družstva vybere startovní místo tak, že na zem nakreslí kruh, ze kterého se následně budou házet koule.
 4. Hráč nahodí prasátko do vzdálenosti 6 m až 10 m.
 5. Poté tento hráč hází svoji první kouli co možná nejblíže k prasátku. Obě hráčovy nohy musí zůstat v kruhu, dokud se koule nedotkne země.
 6. Protihráč se postaví do kruhu a snaží se hodit svoji kouli blíž k prasátku. Může tak učinit i vyražením soupeřovy koule nebo prasátka.
 7. Vždy hází družstvo, které prohrává až do doby než se ujme vedení nebo spotřebuje veškeré koule.
 8. Když už družstvo nemá koule, hráči druhého družstva házejí své zbývající koule.
 9. Hráči v družstvu se mohou libovolně střídat - pořadí není určeno. Nemohou si však předávat koule.
 10. Body za jedno kolo se počítají ve chvíli, kdy ani jedno družstvo nemá žádné koule. Vítězné družstvo získává jeden bod za každou kouli, která je blíže prasátka než první nejbližší koule poražených. Tzn., že jeden bod dostane družstvo, co má kouli nejblíže ke košonku plus jeden bod za každou další kouli, co je nejblíž.
 11. Hráč družstva, které vyhrálo předchozí kolo, hází prasátko z místa, kde ležel v závěru hry. Vítězem je družstvo, které získá celkové skóre 13 bodů.

Zdroj: Wikipedia.org

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama