Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,19. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

26.03.2015 21:38:26 - MirPav

Dotazy k účinnosti očkování

Dobrý den, pane profesore,
děkuji Vám, že jste reflektoval své úvahy na téma (ne)očkování. Závěr mě však přiměl k těmto 3 dotazům:

1) Očkovací vakcíny se prý od běžných léků netestují proti skutečnému placebu, tedy zcela neúčinné látce. Testují se mezi sebou, takže se nežádoucí účinky objeví v obou skupinách a pak se berou jako norma(ální). Či prosím můžete doložit test vakcín oproti placebu? Mám zprávy, že se takto netestují...

2) Několik pediatrů, kteří našli odvahu promluvit (mají zakáz zpochybňovat očkování, říct vlastní názor - to je považováno za non-lege artis), mluví o tom, jak se po očkování spustí kolotoč mnoha nemocí... Např. MUDr. Lebenhart, Mařádek, Eleková... Jak věřit doktorovi, když má zakázáno říct svůj názor a sám je informačně naočkován?

3) Grafy výskytu téměř všech nemocí, proti kterým se očkuje, mají už desítky let klesající křivky (díky hygieně, bydlení...), a nemění se ani okamžikem začátku očkování... Kde je pak důkaz účinnosti vakcín?

Děkuji, zdraví M.Pavel

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

30.03.2015 18:35:14 - Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.
a) očkovat proti placebu je eticky problém. Takovou studii nikdo z etických důvodů nenavrhne.
b) Nevěřím tomu, že je pediatrům zakazováno mluvit o vedlejších účincích. Naopak bych je osobně motivoval k tomu, aby vedlejší účinky pečlivě hlásili. Jen tak bychom dospěli k reálným informacím, které jsou nyní zpochybňovány.
c) ano, to je pravda a tak se děje díky očkování - je to tzv. kolektivní imunita.