RNDr. Jana Plamínková

  • STAN
  • Hlavní město Praha
  • krajská zastupitelka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.11.2016 9:17:00

Překvapila mě proměna zpustlého starého sadu

Překvapila mě proměna zpustlého starého sadu

Na kraji Hostivařského lesoparku se otevírá zookoutek Divoká zahrada.

Pražané mohou od poloviny listopadu zavítat na nově otevřeného zookoutku Divoká zahrada, na kraji Hostivařského lesoparku. Na ploše více než 5 000 m2 donedávna zpustlého starého sadu byl vybudován areál, který bude jistě lákat k návštěvám děti i dospělé, a to nejen z přilehlého Jižního Města.

Projekt do celého areálu vhodně zakomponoval stávající zatopený lom, na jeho horní hranu umístil vyhlídkovou plošinu, ze které je možné přehlédnou celou vodní plochu v lomu a pozorovat zde sídlící vodní ptactvo. Na druhé straně pak je možné sledovat přiléhající výběhy pro lesní zvěř. Zde se návštěvníci mohou těšit nejen na párek muflonů, velkou atrakcí budou jistě i tři bílí daňci, kteří jinde v Praze nejsou k vidění. Celý areál je obklopen stylovou gabionovou zdí, která pro zdůraznění lesního charakteru celého areálu využívá, kromě standardní výplně kamenivem, také jiné lesní materiály – dřevěné špalíky, polena, šišky apod.

„Samotnou mně překvapila proměna zpustlého a zaploceného prostoru starého sadu v tak příjemné a zajímavé místo. Možnost sledování volně žijících zvířat z nově vybudované vyhlídky se jistě stane místem procházek. Byli sem převezeni mufloni z Krčského lesa, přímo z areálu Thomajerovy nemocnice. Ze zookoutku v Malé Chuchli tu budou dva bílí daňci. Třetí daněk se sem dostal až od Berouna z obory. Bílí daňci jsou krásná zvířata, která jsou aktivní ve dne i v noci a mohou se dožívat i 25 let. Doufám, že se zde budou množit a bude se tu stále na co koukat,“ sdělila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Přístup ke dvěma vyhlídkovým plošinám je nejen z ulice K obecním hájovnám, ale podél okraje lesa byl vybudován nový mlatový chodník od ulice Mírového hnutí, po němž je rovněž možné na horní vyhlídku také přímo dojít. Tato cesta je díky své bezbariérovosti doporučena zejména pro návštěvníky s kočárky. Návštěvnicky zajímavější je ale jistě první přístup, kde se překonává stěna lomu pomocí odvážně vedených dřevěných schodů a i přístup ke schodům je veden po dřevěném chodníčku.

Celkové náklady na vybudování celého areálu včetně dvou seníků, které zároveň slouží i jako úkryty pro zvěř, činily 4,9 mil. Kč a byly hrazeny z rozpočtu hl. m. Prahy. Vlastní realizaci zajistila městská společnost Lesy hl. m. Prahy. Díky svému umístění má areál Divoké zahrady potenciál stát se vyhledávaným cílem návštěvníků nejen z bezprostředního okolí.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama