RNDr. Jiří Payne

  • Svobodní
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,52. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.02.2018 11:56:02 - Boolek

odchod z EU

Dobrý den, je pravda, že VB na odchodu z EU bude ekonomicky tratit? Pokud se nepletu, stejné argumenty panují i u nás, tedy že je pro nás členství v EU výhodné. Je tedy pro někoho členství vůbec ekonomicky nevýhodné? Já nechápu ten systém financování států EU. Pokud je pro všechny členství výhoda, kde na to EU bere? Myslel jsem, že to funguje tak, že větší státy dotují ty menší, ale jestli Anglie na odchodu prodělá tak to asi tak nefunguje. Takže kde EU získává finance, které pak přerozděluje tak, aby na tom žádný stát ekonomicky netratil?

Odpověď

19.02.2018 15:28:54 - RNDr. Jiří Payne
 Můj odhad je, že po  z EU bude potřebovat Británie asi rok, aby si přizpůsobila své instituce a na adaptaci na novou situaci (podobně jako jsme potřebovali rok po rozdělení Československa). Pak vystartuje ekonomicky nahoru, protože se zbaví statisíce regulací, které svazují hospodářství členských států. 

Komise se v průběhu jednání pokouší Británii co nejvíce poškodit, aby odradila ostatní země. Ačkoli Lisabonská smlouva přikazuje brát ohled na budoucí obchodní vztahy, odkládá Komise jednání o obchodních vztazích až na konec. Chce po Británii, aby platila do rozpočtu, i když nebude členem. Takže teprve, až přestane Británie platiti do rozpočtu EU, projeví se úspora v jejich rozpočtu. 
Členství v EU poskytuje určité výhody a také nevýhody. Dovedli bychom  mnohem výhodnější formu spolupráce, ale nejspíš se o tom nesmí diskutovat. Unijní propaganda jede svou cestou.