RNDr. Luděk Niedermayer

  • TOP 09
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,56. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.02.2020 11:40:00

Jak funguje rozpočet Unie?

Jak funguje rozpočet Unie?

Komentář na facebookovém profilu k rozpočtu Evropské unie

 Před pár dny jsem psal o tom, proč je tak složité dohodnout se dnes na unijních financích a proč si myslím, že návrh Komise byl pro nás "plus". Dnes bych to doplnil o pár "nudných" čísel.

Začnu od toho, že unijní rozpočet je v porovnání s rozpočty zemí Unie "trpaslík". Má kolem 1 % HDP, zatímco roční rozpočty zemí jsou 30-40x větší.

Protože je Unie "velká", je ale i 1 % hodně eur, a ty jsou voličům srozumitelnější než procenta abstraktního HDP.

K tomu, aby naše země (a země chudší) dostaly podporu, která jim má umožnit dohánět ostatní (a mj. umožnit fungování trhu a unijních 4 svobod), to musí někdo zaplatit... Tím "někým" v roce 2018 bylo Německo, pak dlouho nic, a pak UK? Francie a Itálie (která je statisticky jen o něco málo bohatší než naše země).

Na straně druhé, Polsko a Maďarsko, shodou okolností země, které dnes s pravidly a hodnotami EU moc nesouznějí, spolu spotřebují prakticky stejně peněž, jako je čistý příspěvek Německa do unijního rozpočtu.

Kdyby vás zajímalo co jsme s nějakými 50+ miliardami čisté pozice (= rozdílu mezi platbou do rozpočtu EU a příjmem z něj) udělali my, najdete to na druhé části grafiky.

Rozpočet EU

rozpočet EU

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama