ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.12.2018 16:45:00

Jde o malý pozitivní krůček, který ale sám o sobě nestačí

Jde o malý pozitivní krůček, který ale sám o sobě nestačí

Premiér Andrej Babiš oznámil, že se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIP). Je to reakce na problém se střetem zájmů, na který upozornila také Evropská unie.

 „Po uskutečnění tohoto kroku jsme volali před dvěma týdny a považujeme ho za nezbytný. Nicméně sám o sobě není dostačující. Pokud si Andrej Babiš opravdu vybral nejsložitější variantu, tedy zbavit se politického vlivu na rozhodování o evropských dotacích, nesmí být ani součástí Evropské rady, kde je však místo premiéra nezastupitelné. Premiér této země, získávající benefity ze zemědělského koncernu, přeci logicky nemůže rozhodovat komu tyto dotace půjdou. Vždyť má možnost odstřelit konkurenci lusknutím prstů,“ vysvětlil situaci okolo střetu zájmů českého premiéra europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík upozorňuje, že odstoupení premiéra Babiše z čela Rady pro evropské strukturální a investiční fondy požadoval už ve své písemné interpelaci jako jeden z bodů.

„Nadále ale čekáme nějaké systémové řešení - především potvrzení, zda premiér je, nebo není, příjemcem zisků Agrofertu. To je podstatná otázka. Vzdáním se svého postu v Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy totiž fakticky přiznává, že se od Agrofertu zcela neodstřihl a je beneficientem těchto příjmů. Největší problém spočívá v tom, že Agrofert pouze loni inkasoval 1/3 nenárokových dotací. My bychom měli naopak dělat vše pro to, aby tyto dotace nedostávaly obrovské koncerny, ale především drobní živnostníci, pro které jsou podle původní myšlenky určeny,“ dodává Petr Gazdík.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout