ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,01. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.12.2016 4:32:00

Zelení v Liberci zvolili předsedu a odsoudili porušení koaliční smlouvy

Zelení v Liberci zvolili předsedu a odsoudili porušení koaliční smlouvy

Liberečtí zelení si zvolili na svém pondělním jednání nového předsedu. Tím se stal Jindřich Felcman, dvaatřicetiletý právník specializující se na územní plánování a stavební právo.

 V letech 2009 až 2016 působil na Krajském úřadu Libereckého kraje, nyní v oboru podniká. Je členem Výboru pro rozvoj a územní plánování města Liberec a nově také členem Výboru hospodářského a regionálního rozvoje Libereckého kraje.

Vedle zvolení nového předsedy liberečtí zelení přijali stanovisko k aktuální krizi na liberecké radnici. Minulý týden primátor Tibor Batthyány navrhl odvolání náměstkyně Karolíny Hrbkové a porušil tak koaliční smlouvu mezi jeho hnutím ANO a Změnou pro Liberec, jejíž součástí je i Strana zelených. Zelení tento krok odsuzují jako akt destabilizující situaci ve vedení města a pro další jednání zavazují své členy ve vedení města, aby trvali na následujících programových prioritách. Těmi jsou zavedení funkce hlavního architekta, řešení situace kolem špatně fungujícího stavebního úřadu, dokončení prací na novém územním plánu a nominace jiného člena dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti namísto J. Kittnera.

K jednotlivým bodům nově zvolený předseda vysvětluje: „V rámci prací na novém územním plánu byly nalezeny desítky staveb, které liberecký stavební úřad povolil v rozporu se zákonem a libereckým územním plánem. Tajemník magistrátu tato zjištění přehlíží a primátor jak nad tajemníkem, tak nad vedoucím stavebního úřadu Miroslavem Šimkem drží ochrannou ruku. Je třeba provést nezávislý audit fungování stavebního úřadu a vyvodit z něj personální důsledky. Stejně tak je třeba zavést funkci hlavního architekta, který bude do budoucna na stavební úřad dohlížet a jeho rozhodnutím bude dodávat dostatečnou odbornost.“ K novému územnímu plánu Liberce dále Jindřich Felcman dodává: „Primátor odvoláním náměstkyně Hrbkové celý proces jeho pořízení pouze zdrží. Tento jeho unáhlený krok působí dojmem, že chce do územního plánu na poslední chvíli doplnit nové zastavitelné plochy na žádost jemu spřízněných osob. Takový postup je nutné odmítnout. Nejen že by tím byla narušena pečlivě projednaná podoba územního plánu, navíc by tím došlo k fatálnímu prodloužení celého procesu pořízení o další měsíce.“

Místopředsedkyně libereckých zelených, Halina Doležalová, popisuje důvody, které vedly Zelené k odhlasování posledního bodu, a to výměnu J. Kittnera v dozorčí radě Severočeské vodárenské společnosti. „Za působení J. Kittnera v dozorčí radě SVS došlo k nárůstu ceny vody na republikový vrchol. Mezi hlavní důvody tohoto stavu patří utajování smluv SVS a netransparentní zadávání zakázek úzkému okruhu firem. J. Kittner jako zástupce Liberce v SVS jednoznačně selhal, žádný akcionář v soukromé sféře by v takovém případě s jeho výměnou neváhal. Návrh Změny pro Liberec, aby tento politik odpovědný za obrovské zadlužení Liberce nebyl do této funkce opakovaně nominován, nebyl v hlasování zastupitelstva podpořen opozicí, ani koaličním partnerem, hnutím ANO. Nově dohodnutá koalice se musí zavázat, že v dalším hlasování v příštím roce se to nebude opakovat.“

Podrobně k situaci kolem nového územního plánu Liberec ZDE


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout