TOP 09

Víc, než si myslíte
  • TOP 09
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.07.2011 12:02:39

Gregora (TOP 09): Šumava není Amazonský prales

Gregora (TOP 09): Šumava není Amazonský prales

Šumava byla stovky let kultivovanou krajinou. Existovaly zde i neprostupné hraniční hvozdy, ale především šlo o hospodářský les, založený lidskou rukou po decimujících vichřicích v 19. století s propracovaným systémem těžby a splavování dřeva.

Šumava měla tehdy mnohonásobně vyšší hustotu osídlení než dnes. Výsledkem dějinných zvratů v minulém století se však  proměnila v  území s ložisky zachovalé přírody s minimálním osídlením. Stále však šlo o hospodářskou krajinu, byť značně zpustlou. Pod dojmem divočiny v srdci Evropy začali lidé, kteří tam nevyrostli, jejichž předci tam neobdělávali pole, rozhodovat o osudu Šumavy, většinou jen ve sporém dialogu s místními obyvateli žijícími na Šumavě  několik generací. Bez ohledu na historii krajiny a potřeby místních byly od zeleného stolu vytyčeny hranice a zóny Národního parku. Ochránci panenské přírody se teď mohou donekonečna zaklínat zákazem těžby v nemocném lese. Kolik z těch, kteří se s pocitem spasitele houževnatě přimykají ke kmenům napadených smrků  tu žije, hospodaří, chce zasadit nový strom, postavit dům, mít syna  a jednou  tu chce i umřít? Škoda, že neumíme bránit skutečné pralesy na naší planetě . Škoda, že se namísto  ochrany přírody  a ekologického přístupu k životu tuze často omezíme jen na  gesta a mediálně dramatické činy.

MUDr. Martin Gregora, poslanec za Jihočeský kraj

 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama