TOP 09

Víc, než si myslíte
  • TOP 09
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,93. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

3. 9. 2011 10:56:03

Ministři TOP 09 ve sněmovně prosadili reformní zákony

Ministři TOP 09 ve sněmovně prosadili reformní zákony

Koaliční poslanci ve sněmovně schválili novelu zákona o DPH, která změní sníženou sazbu daně z přidané hodnoty od příštího roku z 10 na 14 procent.

Od ledna se také sníží nynější základní sazba z 20 na 17,5 procenta. Od roku 2014 se pak obě sazby sjednotí na 17,5 procentech.

Změna přinese do státní pokladny 24 miliard korun, které by měly pomoci financovat důchodovou reformu a také omezí možné daňové úniky. Podle výpočtů ministerstva financí se vlivem změny sazeb DPH zvýší inflace o 1,2 procenta. Naopak v následujícím roce 2013 klesne díky opatření míra inflace o 0,2 procentního bodu. Rodinám s dětmi bude stát zvýšení daně kompenzovat. Na každé dítě získají měsíčně 150 korun, ročně pak 1800 korun.

Koalice prosadila také změnu podpory stavebního spoření, která znamená pro stát úsporu 4 až 6 miliard korun. Nově bude stát přispívat stávajícím i novým střadatelům každý rok maximálně dvěma tisíci korunami. Zdaní se také úroky z vkladů, ale ne státní podpora.

Koaliční strany ve sněmovně odhlasovaly také balíček zákonů, jejichž platnost letos kvůli přijetí ve stavu legislativní nouze Ústavní soud letos zrušil. Týkají se vyplácení nemocenské, rodičovského či sociálního příspěvku a příspěvku na péči. Stát díky nim od příštího roku ušetří asi 23,5 miliardy korun ročně, bude efektivnější a také zamezí zneužívání dávek. Poslanci navíc odsouhlasili, aby stát od příštího roku vyplácel kompenzaci lidem bez práce, kteří nedostali nevyplacené odstupné či odchodné.
TOP 09
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama