Tomáš Macura

  • ANO 2011
  • Ostrava
  • primátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,73. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.03.2021 9:15:00

Město prodá legendární Spolek, Ostravané však o oblíbenou restauraci nepřijdou

Město prodá legendární Spolek, Ostravané však o oblíbenou restauraci nepřijdou

Legendární a vyhledávanou restauraci Spolek v Moravské Ostravě čeká rozsáhlá rekonstrukce, po které bude – v nové a vyšší kvalitě - i dále sloužit svému účelu.

Provozovat ji bude i se zahrádkou společnost Labadia max, které město prodá pozemek s dvoupodlažní, celopodsklepenou budovou, umístěnou v lukrativní lokalitě v místě křížení ulic Nádražní a Jurečkova a současně pronajme sousední pozemek, na němž se nachází venkovní zahrádka.

Podmínkou je, že historický objekt nový majitel kompletně opraví a zrekonstruuje. Rozhodli o tom zastupitelé na svém zasedání ve středu 3. března.

„Naším cílem bylo zachovat vyhledávanou restauraci a zároveň zajistit vysoce potřebnou rekonstrukci historického domu, nacházejícího se na pohledově exponovaném místě na jednom z centrálních ostravských bulvárů. V minulosti jsme investovali jen do nezbytné údržby, to však již nestačí, objekt potřebuje zásadnější obnovu. Nemyslíme si ale, že by město mělo vlastnit, neřku-li samo provozovat restaurace, proto jsme vyhlásili záměr prodeje nebo dlouhodobého pronájmu s cílem nalezení takového privátního investora, který bude mít dostatečnou erudici, kapitálovou sílu, ale také přesvědčivou vizi, jak Spolku zajistit novou dlouhodobou budoucnost. Věřím, že ve společnosti Labadia max a v osobě jejího majitele, pana Lukáše Chlebovského, jsme právě takového kvalifikovaného investora našli," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Společnosti Labadia max město prodá pozemek o výměře 424 m2 i s budovou a na minimálně 25 let pronajme sousední pozemek se zahrádkou o velikosti 551 m2. S podmínkou smluvního závazku kupujícího, že v objektu zachová provoz restaurace doplněný o venkovní restaurační zahrádku a že historickou budovu zrekonstruuje. Náklady na rekonstrukci budou přitom v řádu desítek miliónů korun. Společnost při prezentaci záměru předložila studii plánované rekonstrukce. Oprava musí být hotova do dvou let od vydání stavebního rozhodnutí, o které musí nový majitel zažádat nejpozději do 18 měsíců od převzetí nemovitosti.

„Kupní cena pozemku s objektem je stanovena na 9,5 milionu korun, s převodem se počítá letos v létě, až vyprší výpovědní lhůta se stávajícím nájemcem. Smlouvu na pronájem sousedního pozemku uzavřeme na 25 let a po dobu rekonstrukce částku za pronájem snížíme ze 145 tisíc za rok na zhruba třetinu. Jistíme se smluvně i pro případ, že by nebyla dodržena některá z podmínek ze smlouvy," doplnil resortní náměstek primátora Radim Babinec.

Součástí kompletní opravy musí být sanace suterénu, obnova fasády se zachováním současné podoby čelní, uliční fasády včetně jejího členění a původních dřevěných oken. Nový majitel také zrekonstruuje střechu včetně realizace nového krovu a položení střešní krytiny, zpřístupní objekt imobilním osobám a provede odpovídající úpravy sociálního zázemí, odstraní architektonicky nevhodné přístavby z období druhé poloviny minulého století a nahradí je novou přístavbou. Dále vybuduje střešní terasu, půdní vestavbu se zázemím pro zaměstnance a také nový vstup z boční ulice, upraví prostory ve druhém nadzemním podlaží, aby měly univerzální charakter pro pořádání svateb, divadelních představení nebo kurzů jazykové výuky. Nechá zastřešit a vydláždit venkovní posezení při zachování stávajících vzrostlých stromů, nahradí už nevzhledný, samostatný bufet zahradní restaurace novým, renovuje plot s pojezdovou bránou. Rekonstrukci objektu provede nový majitel.

„V první řadě chci poděkovat zastupitelům města, že naši žádost o koupi objektu restaurace Spolek posoudili a vyhodnotili jako smysluplnou. Takovou, která tomuto objektu v centru města s více jak 100letou tradicí znovu navrátí svůj původní význam, obnovu „spolků". Spojování lidí, možnost společného aktivního trávení volného času, to je naše filozofie, se kterou přistupujeme k této budoucí reprezentativní vizitce města. Jakmile budova projde celkovou nákladnou rekonstrukcí, včetně přístavby nových prostor, budeme připraveni na restart restauračního provozu s konceptem vařit poctivou, tradiční českou kuchyni z čerstvých a lokálních surovin, s pečlivě ošetřeným tankovým pivem čepovaným nejkratší cestou z tanku do skla. Obnovu „spolků" vnímáme také jako možnost nabídnout prostor v centru Ostravy k pořádání různých akcí, od lidových zabíjačkových hodů až po konání nezávislých divadelních představení," uvedl jednatel společnosti Labadia Max Lukáš Chlebovský.

Dům známý pod jmény Spolek, Na Spolku, Na Společenstvu pochází z roku 1871. Budovu odkoupilo v roce 1902 Společenstvo řemeslných činností a mimo hospodu zde pro cestující tovaryše zřídilo i ubytovnu. Ta se nacházela v levé části přízemí, hospoda v pravé. V dnes nevyužívaném patře byly kanceláře Společenstva. Tomuto spolku dům patřil až do roku 1952, kdy byl rozpuštěn. Majetkem města se stal v květnu 1991 na základě zákona o přechodu některých věcí z majetku státu do vlastnictví obcí. V letech 1995 až 2000 byl rekonstruován. Město objekt po celou dobu pronajímá. Od roku 2012 je nájemcem společnost 3E Projekt, která v prvním patře provozuje restauraci. Druhé nadzemní podlaží bylo prázdné, protože pro jeho využití je nezbytná rekonstrukce.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama