Tomáš Murňák

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,19. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.09.2020 11:52:00

Praha finančně podpořila adaptační opatření městských částí

Praha finančně podpořila adaptační opatření městských částí

Zastupitelstvo hlavního města Prahy dnes na svém jednání schválilo finanční podporu městským částem na adaptační opatření v rámci Adaptace na změnu klimatu.

Celkem rozdělí přes 178 milionů korun mezi 36 městských částí. Peníze poputují nejen na údržbu zeleně, ale také třeba na elektrokola.

Projekty zahrnující adaptační opatření, na které hlavní město poskytne dotace se dělí na několik částí. Mezi nimi jsou projekty na výsadby stromů a keřů, revitalizace veřejných ploch, instalace pítek a mlžítek nebo také na energetické projekty nebo projekty na zadržování vody v krajině. Část financí putuje z běžných výdajů rozpočtu hlavního města a část z kapitálových výdajů.

„Jsem rád, že hlavní město našlo i v pandemické krizi finance na podporu adaptačních opatření. V poslední době všichni mluví pouze o koronaviru, ale i klimatická krize tu stále je a je potřeba se na ni adaptovat. Věřím tomu, že se většina těchto opatření podaří zrealizovat a společně tak pomůžeme ke zmírnění jedné z globálních hrozeb současnosti,“ říká Tomáš Murňák (Piráti).

Adaptační opatření navazují na Strategii na změnu klimatu a její Implementační plán, který byl pro roky 2020-2024 schválen minulé pondělí Radou hlavního města. Implementační plán zahrnuje celopražsky významné projekty a realizátorem je hlavní město Praha. Vyhrazených 178 milionů korun bylo uděleno projektům z většiny MČ, které podporují klimatický závazek, a to z podstaty věci především jeho adaptační část.

Nový Implementační plán Adaptační strategie (ZDE) je zásobník projektů, které mají reagovat na měnící se klimatické podmínky v Praze. Jedná se zejména o vznik tepelného ostrova nebo snižování energetické náročnosti budov. Nezapomnělo se ani na boj s přívalovými dešti nebo podporu environmentálního vzdělávání. Na jeho přípravě se podílely odbory Magistrátu hlavního města Prahy společně s pražskými firmami a organizacemi, například s Výstavištěm Praha nebo Technologiemi HMP. Mezi projekty najdeme obnovu říčních toků, rekultivace rybníků, realizace zelených střech nebo třeba výzkumné projekty zaměřené na pražské klima.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama