Václav Šlajs

  • ČSSD
  • Plzeňský kraj
  • Kontrolní výbor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,82. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27. 4. 2010 16:24:28

Šlajs: Elektřina je předražená

Šlajs: Elektřina je předražená

Všechny současné studie ukazují, že se neobejdeme bez jaderné energie a dokonce při omezených možnostech těžby uhlí musíme postupně výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách navyšovat.

Nyní se jaderná energie podílí na spotřebě 30%, výroba v uhelných a plynových elektrárnách kryje 60% spotřeby a vodní, sluneční či větrné elektrárny se podílí pouze 2% a i tady jsou rezervy, byť nepatrné.

      

Chci ale upozornit na další problém a to jsou ceny. Zatímco u dovozu ropy a plynu jsme plně závislí na tržních světových cenách a ty jsou poslední rok jak na houpačce, tak při výrobě elektřiny jsou zákazníkům účtovány světové ceny, ačkoliv máme české platy a důchody. O cenách se rozhoduje na burze. Otázkou je, zda vstup na burzu nebyl předčasný, neboť po vstupu na burzu následovalo výrazné zvýšení cen. Náklady na výrobu a distribuci elektrické energie zdaleka neodpovídají reálným nákladům a to i při započtení velkých investic a lukrativních platů top managementu.

 

Zatímco v r. 2003 činil čistý zisk ČEZ a.s. 10 mld. Kč, v r. 2006 již 27 mld. Kč a v r. 2009 57 mld. Kč. To jasně ukazuje, že cena elektřiny je v Česku silně předražená a ČEZ velmi zneužívá svého monopolního postavení na trhu. Češi platí za elektřinu výrazně více než Němci, Britové či Francouzi. A to je ostudné. Zisk činí zhruba 40% z celkových výnosů. V praxi ti znamená, že při snížení ceny elektřiny o 30% by stále zisk činil 10%. Tato analýza je zjednodušená a ekonomika energetiky je daleko složitější, ale vystihuje její podstatu. ČSSD má připravena opatření k výraznému snížení ceny elektřiny.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama