Ing. Václav Zemek

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.08.2013 11:19:20

Jaké jsou skutečné cíle ČSSD v oblasti energetiky?

Jaké jsou skutečné cíle ČSSD v oblasti energetiky?

Kde schází odbornost a erudovanost, tam přibývá nepřesností a nepravd, stejně jako v textu paní poslankyně Kateřiny Konečné z KSČM s názvem: "Opravdu chce ČSSD likvidovat teplárenství?"

Paní poslankyně v několika odstavcích dokazuje, že v otázkách energetiky velmi tápe a svými nepřesnými výroky mate veřejnost.

První nepřesné tvrzení paní poslankyně najdeme například v tezi, že rozvoj využití bioplynu s biomethanu povede nutně k výraznému nárůstu ceny elektřiny. I laikům je známo, že se tyto zdroje používají spíše na výrobu tepla. Jejich dopad na cenu elektřiny je tak minimálně problematický.

Rovněž názor paní Konečné o tom, že poslanci ČSSD usilují o likvidaci teplárenství, je naprosto zavádějí a z říše sci-fi. Naopak, dlouhodobým cílem sociální demokracie je rozvoj šetrné energetiky včetně teplárenství, která bude cenově přijatelná širokým vrstvám obyvatelstva.

V problematice podpory kombinované výroby tepla a elektřiny se paní poslankyně dokonale zamotala. Je sice pravdou, že v EU je kombinovaná výroba podporována, nicméně se jedná primárně o teplárenské zdroje, které při doplnění výroby elektřiny zvyšují svoji účinnost. Tuto podporu pokládá ČSSD za správnou a chce ji zachovat. Také nechceme rušit stávající zdroje centrálního vytápění, jak uvádí paní poslankyně. V našich podmínkách však byla  podpora zneužívána ke zlepšení ekonomické bilance zastaralých uhelných elektrárnách, kde výroba tepla byla pouze doprovodným efektem výroby elektřiny. Takovouto podporu pokládáme za zbytečnou s tím, že nemá s principy ochrany životního prostředí nic společného. Faktem je, že pozměňovací návrh, který uvádí poslankyně Konečná, neruší podporu u stávajících zdrojů. Cílem bylo naopak zabránit budoucí neúčelné podpoře u již zmíněných uhelných elektráren, která by vedla k dalšímu zvyšování cen elektrické energie.  

Poslankyně Konečná dále zmiňuje, že další z pozměňovacích návrhů měl za cíl pokračování neúměrné podpory vybraných zdrojů energetiky nad rámec požadavků EU. Nevšimla si však zřejmě, že uvedený pozměňovací návrh neznamenal nic jiného, než uvedení novely zákona do souladu s Národním akčním plánem, což je regulační nástroj vlády, který je pravidelně aktualizován. Na jeho základě už není například možný další masivní rozvoj fotovoltaiky, jak se často mylně uvádí. Zároveň se v tomto návrhu stanovovaly striktní podmínky pro podporu bioplynových stanic tak, aby byly podpořeny pouze drobné provozovny, navázané na zemědělskou výrobu, jež by pomáhaly zlepšit finanční situaci malým zemědělským podnikům.

Je třeba doplnit, že ani jeden z pozměňovacích návrhů neprošel. Je pravděpodobné, že novela zákona o podporovaných zdrojích energií tak, jak byla přijata, patrně nepřinese takový efekt, jaký od ní veřejnost či média očekávají a bude potřeba přijmout komplexnější řešení, kterým se bude muset zabývat již nová vláda. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama