PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.03.2015 15:08:45

Export zkázy už nedá ani na vlastní rozvědky

Export zkázy už nedá ani na vlastní rozvědky

Se „změnami režimu“, režírovanými z Washingtonu, je to na stejné brdo. Tím spíš s „humanitárním bombardováním“. Když se pak vymlouvá, že se to „vymklo z ruky“, věž jako lež je i to. Co nadělí Libyi, věděl i od kanadské rozvědky.

Deník Ottawa Citizen se k jejím raportům dostal už počátkem ledna. V předvečer výročí zkázy, jíž nezabránily, navázal portál What´s Left:

Že nálety, simulující „ostrahu bezletové zóny“, povedou k „vleklé občanské válce“, věděli od kanadských kolegů včas i všichni spojenci. Zvlášť nechutný masakr to bude – stálo v té diskrétní korespondenci – pokud Západ „povstalcům proti Muammaru Kaddáfímu poskytne i přímou vojenskou asistenci“. Libyi uvrhne do „chaosu“ a „řeže  konkurenčních kmenů o vládu nad zemí“.   

Kanada se na tom podílela vehementně. Šéf její diplomacie John Baird   hřímal: „Jedna věc se dá tvrdit kategoricky - nic horšího, než Kaddáfího režim, zemi už ani potkat nemůže.“ Neb pumám, decimujícím Libyi, vede ruku  „dobře promyšlený plán, který ji změní v demokracii“.

Humanitární bombardování začalo 19. března 2011. Kanadská vojenská rozvědka mu zkoušela zabránit i ještě čtyři dny předtím. „Vleklá  kmenová/občanská válka“ – stojí v tom raportu - hrozí „zvlášť tehdy, dostane-li se vzbouřencům i vojenské pomoci“.

Na Kanadské královské letectvo připadla celá desetina všech náletů. Jeho personál „privátně žertoval, že kanadské CF-18 byly ´součástí vzdušných sil al-Kájdy“.

Že „povstalci, napojení na islámský extremismus, mohou z leteckých úderů profitovat“, připouštěl i americký admirál James Stavridis, velící tehdy silám NATO. Bagatelizoval to však coby „druhořadou marginálii“. Neb „opozici“ prý tvoří „odpovědní muži a ženy“.

Libyí zmítá chaos a fanatická řež. V tom víru zmizel i český kuchař. Mívali jsme tam privilegovanou pozici. Teď ho tam ZaMiNi hledá jako jehlu v kupce sena. A doznává bez mučení, že samo už v Libyi neumí zhola nic.  

Tím víc je na ráně kanadský premiér Stephen Harper. Brání se legračními filipikami: nálety měly „jen ochránit ty, po kom šel Kaddáfí“; a čím skončí,  „nechaly na samotné Libyi“.  

Harper není zdaleka sám, kdo zatlouká i křivácký podraz. Ottawa Citizen ho připomíná všem, kdo si amputovali i svědomí: „Kaddáfí byl sice považován za brutálního diktátora, pak si s ním ale lídři Západu padli do náruče a poskytli jeho silám výcvik i zbraně. Analytikové Ministerstva obrany také zaznamenali, že ve válkách proti al-Kájdě a islámskému extremismu byl Kaddáfí věrným spojencem Západu. Jeho kroky proti silám, napojeným na al-Kájdu, i to, jak se Spojenými státy spolupracoval svými informacemi o teroristických sítích, kvitovaly zprávy Ministerstva obrany za roky 2002, 2003 i 2006.“

Canadian military predicted Libya would descend into civil war if foreign countries helped overthrow Gaddafi

NATO knew its intervention in Libya would create chaos and aid al-Qaeda-aligned Islamists
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama