doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

  • BPP
  • Ostrava-město
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.03.2015 11:01:30

Neslavné evropské prvenství

Neslavné evropské prvenství

Je jistě řada oblastí, ve kterých bychom rádi v Evropě zastávali jedno z prvních míst. Prvenství jsme však bohužel dosáhli ve spíše negativní oblasti – Česko je jedinou evropskou zemí, kde se ještě kouří v restauracích.

Příprava nového zákona omezujícího kouření má celou řadu odhodlaných příznivců, stejně jako zapřisáhlých odpůrců. Zaručené argumenty padají na obou stranách a přitom by stačilo tak málo, podívat se bez emocí na holá fakta, nenechat se ovlivňovat lobbistickými skupinami a řídit se zdravým selským rozumem.O následcích kouření už bylo napsáno mnoho a domnívám se, že je dnes už nikdo nezpochybňuje. Je smutné, že přes všechny prokázané negativní účinky kouření se u nás tvrdší zákon omezující kouření dosud nikdy prosadit nepodařilo. Česko se tak pozvolna stává „kuřárnou“ Evropy. Jako v jediné zemi Evropské unie u nás totiž dlouhodobě neklesá počet kuřáků, ale naopak jich přibývá. Kouří každý třetí obyvatel republiky a co je na dlouhodobém trendu nejvíce alarmující – vůbec nejvíce kuřáků – přes 40 procent – je ve věkové kategorii 15 až 24 let.
Jako lékař-gynekolog si velmi dobře uvědomuji zdravotní rizika spojená s kouřením. Infarkt, astma, leukémie, to všechno jsou důsledky, které sebou kouření může přinášet. Bohužel jsem se ve své profesní praxi setkal s nastávajícími maminkami, které ani těhotenství nedonutilo se této vášně zbavit nebo ji alespoň omezit. Přitom na to, aby vás kouření připravilo o zdraví, nemusíte být ani kuřákem. Na následky pasivního vdechování kouře umírá ročně skoro 4 tisíce nekuřáků. Je to normální? Proč by se nekuřáci měli nechat kuřáky šikanovat a dávat všanc to nejcennější – své zdraví?
Stále kolem sebe slýcháme argumenty provozovatelů restaurací, kteří mají strach o své podnikání. Přitom praxe z jiných evropských zemí jasně ukazují, že zákaz kouření v restauracích dlouhodobě k úbytku návštěvníků nevedl. Na mnoha zábavách je už dnes běžné, že kuřáci musejí kouřit venku, i když si to před nedávnem ještě nikdo nedovedl představit.
Pokud už jsme natolik necitliví k sobě navzájem, tak bychom měli myslet alespoň na naše děti. Za jejich zdraví jsme totiž plně odpovědni a právě ony jsou mnohdy oběti pasivního kouření, kterému se nemohou bránit.
O zákonu omezujícím kouření se bude jistě vášnivě diskutovat na půdě obou komor parlamentu. Věřím, že nakonec ale zvítězí zdravý selský rozum a my o své smutné evropské prvenství přijdeme.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout