JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.03.2016 12:08:38 - Vlado Ohromný 7.

zákon o střetu zájmů

Co když ti, kterých se to týkají, zákon obejdou tím, že své majetky převedou na své příbuzné, nebo třeba na základě nějaké smlouvy na dobu určitou (co budou ve vládě) na někoho jiného a jakmile v politice skončí, firmu si zas převezmou? Osobně si myslím, že myšlenka je dobrá, jen si myslím, že je zákon nedomyšlený. Co vy?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

23.03.2016 15:39:26 - JUDr. Miroslav Antl
Omlouvám se, ale zásadně se nevyjadřuji k něčemu, co ještě neprošlo Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, event. alespoň jejím Ústavně-právním výborem, když netuším, v jakém znění nakonec dorazí tato novela k nám do horní komory českého parlamentu. V dolní komoře je věc vedena jako sněmovní tisk 564 – a před dvěma dny garanční Ústavně právní výbor už potřetí přerušil projednávání inkriminované novely. Pokud vím, jejich jednání by mělo pokračovat příští středu dopoledne…

Obecně mohu říci, že myšlenka je určitě dobrá, ale uvidíme, zda výsledek nebude (opět) alibistický, resp. pokrytecký.

Kdyby někdo chtěl skutečně účinná opatření proti „skrývání majetku“, ale i korupci, měli by všichni ústavní činitelé (včetně členů Parlamentu ČR, ministrů, jejich náměstků a vedoucích úřadů), ale i soudci, státní zástupci (a vyšší policejní ředitelé) aj. nejen hlásit střet zájmů v rámci oznamovací povinnosti a podávat majetková přiznání, ale měli by mít i prověrku NBÚ minimálně na stupni „Důvěrné“ – a pak by museli přiznávat v průběhu celého roku, resp. „mandátu“, majetkové změny a větší finanční transakce. Ostatně tato povinnost by se dala stanovit zákonem i bez tak složité prověrky. Tohle už jsem zkoušel navrhovat před sedmi lety po svém nástupu do Senátu Parlamentu ČR – a zjistil jsem, že to nikdo z politiků ve skutečnosti nechce. Jde o jen o proklamovaný, resp. předstíraný, „boj proti korupci“. Navíc v poslední době se naopak ukazuje, že není potřeba žádných prověrek ani osvědčení…  

No, uvidíme, co bude nakonec přijato v Poslanecké sněmovně PČR – a pak se Vám k tomu vyjádřím, když věc by pak měl projednávat „můj“ Ústavně-právní výbor coby garanční…

Mějte zdravé dny, včetně těch svátečních!

Miroslav Antl