prof. MUDr. Vlastimil Válek , CSc., MBA, EBIR

  • TOP 09
  • Jihomoravský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.02.2020 6:28:00

Napravili jsme nedostatky v povinném očkování

Napravili jsme nedostatky v povinném očkování

Ve Sněmovně byl schválen ve třetím čtení návrh zákona o ochraně veřejného zdraví včetně pozměňovacího návrhu, který předložila skupina poslanců pod vedením místopředsedy TOP 09 Vlastimila Válka.

 Tento návrh umožní jednodušší přístup do kolektivu dětem, které nemůžou být očkovány pro dočasnou kontraindikaci, např. kvůli aktuálnímu zhoršení zdravotního stavu. Dočasnou kontraindikací, která může očkování bránit měsíce nebo i roky, je například atopický ekzém, leukémie nebo epilepsie.

Stávající legislativa tento stav neřeší. Zákon stanoví, že dítě může být k předškolnímu vzdělávání přijato i tehdy, pokud se očkování nemůže podrobit pro trvalou kontraindikaci. Problém však nastává, když je u dítěte diagnostikována kontraindikace dočasná, v takovém případě, dle textace zákona, dítě do školky přijato být nemůže.

„Vítám, že náš pozměňovací návrh byl schválen, protože velmi pomůže dětem, které nikoho neohrožují, ale dosud byly z kolektivu vyloučeny, což jim neprospívalo ani z lékařského hlediska s ohledem na jejich duševní zdraví. V případech, kdy není lékařem výslovně potvrzeno, že se jedná o kontraindikaci trvalou, mívají rodiče s přijetím dítěte do školky problém. Školky za přijetí takového dítěte mohly být doposud pokutovány, to se dneškem mění. Díky našemu pozměňovacímu návrhu budou mít děti, které nemohou být ze závažných zdravotních důvodů očkovány, zabezpečen přístup do kolektivu,“ uvedl Vlastimil Válek, místopředseda TOP 09 a člen zdravotního výboru.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama