Alkoholové psychózy – projevy a léčba

22. 11. 2013 8:34

Alkoholismus patří mezi nejrozšířenější závislosti a nepostihuje jen postiženého fyzicky a psychicky, ale i jeho rodinu a nejbližší okolí.

Alkoholové psychózy – projevy a léčba
Foto:
Popisek:
reklama
Mezi nejčastější alkoholové psychózy patří:

Alkoholová epilepsie: vysoká míra spotřeby alkoholu a epileptické záchvaty spolu často souvisí. Epileptické záchvaty se zpravidla objevují 4 – 48 hodin po požití alkoholu. Léčba spočívá: v důsledné abstinenci, která je doprovázena podáváním léků a některých vitamínů a minerálů (draslík, hořčík), glukóza a dostatečném množství tekutin.

Úrazy hlavy a cévní mozkové příhody: jsou důsledkem náhlého zvýšení krevního tlaku v závislosti na požití vysokých dávek alkoholu.

Alkoholová demence: mezi její projevy patří zhoršení paměti, duševních schopností sloužících k zajištění své existence, úsudku, maskování zapomnětlivosti (vymýšlení si odpovědí a nepamatování si jich, přičemž alkoholik si toho není vědom). Při dlouhodobé abstinenci může dojít k navrácení paměti. K léčbě se používají vybrané vitamíny.

Alkoholová halucinóza: jde o vzácné onemocnění projevující se neklidem, úzkostí, bolestmi hlavy, sluchovými iluzemi až halucinacemi. Pacient si je většinou vědom, že jde o iluzi. Může se objevit po odejmutí alkoholu. Postihuje závislé po 10ti a více letech, většinou muže. Její chronická forma je velmi podobná schizofrenii.

Alkoholická paranoidní psychóza: nebo také žárlivecký blud. Může se objevit při zvýšené konzumaci alkoholu. Není provázena třese či pocením. Jejím příznakem je žárlivost.

Delirium tremens: jde o život ohrožující stav, který vzniká při náhlém přerušení konzumace alkoholu. Předchází mu stav, který je provázen pocením, nevolností, zrychlenou srdeční činností a nespavostí. Při samotném deliriu má pacient neustále halucinace, provádí zažité pohyby, dostavuje se třes. Pacient se neorientuje v čase ani prostoru, může být buď neklidný až agresivní nebo naopak klidný až utlumený. Jeho nálady se mohou rychle měnit. Delirium tremens může trvat i několik dní. Vždy je zakončeno hlubokým spánkem. Pacienti jsou hospitalizování na jednotce intenzivní péče.

Při deliriu tremens mohou být podávány některé z těchto léků: antiepoleptika, klasická či atypická antipsychotika, benzodiazepiny, vitamíny a minerály (magnezium, vitamíny skupiny B, draslík), antihypertenziva, infůze s glukózou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Redakce

reklama


Další články z rubriky

EU tlačí migranty: Schwarzenberg našel nečekanou souvislost

11:02 EU tlačí migranty: Schwarzenberg našel nečekanou souvislost

ANKETA Žádné nové přerozdělování nelegálních migrantů nebude. Aspoň ne v České republice. Jasně to v…