Kaňky.cz odhalují chyby v českých médiích

21. 2. 2010 14:35

Odhalovat přehmaty našich médií - to je cíl nového blogu Kanky.cz. Vznikl jako součást výzkumu pro diplomovou práci o českých médiích.

Kaňky.cz odhalují chyby v českých médiích

Na českém internetu vznikl blog, který bude odhalovat chyby, přehmaty a překlepy v našich médiích. „Chci odhalovat například směšné, zavádějící, lživé nebo chybné titulky,“ uvádí provozovatel stránky Pavel Kasík.

"Aby lidé nevěřili médím ve všem"

Mezi prvními odkazy na jeho stránkách najdete třeba chybu televize Nova, která převzala mapu českých církevních diecézí z otevřené internetové encyklopedie Wikipedia, neuvedla zdroj, a v legendě ještě ke všemu zaměnila Čechy za Moravu.

Nebo fotografii italského premiéra Silvia Berlusconiho, na které grafik v počítačovém programu „naklonoval“ část davu na politikově mítinku, aby náměstí působilo jako přeplněné lidmi (ta ovšem nepochází z českých médií, ale z italského časopisu).

„Mým cílem je přesvědčit lidi, aby nevěřili bez přemýšlení všemu, co uvidí v televizi nebo v novinách,“ řekl serveru ParlamentniListy.cz Kasík. Projekt vznikl jako součást výzkumu pro jeho diplomovou práci na pražské Fakultě sociálních věd. „Idea serveru Kaňky.cz ke mně přišla při rešeršování materiálů na diplomku, ve které se věnuji mimo jiné zacházení českých médií s vědeckými poznatky a citacemi. Znáte to –  ‚Britští vědci dokázali, že...‘“, uvedl dále Kasík.

Proti nesmyslům v novinách

Podle vlastních slov se chce soustředit na směšné, zavádějící, lživé nebo chybné titulky, chybné překlady zahraničních termínů, ale také etická selhání novinářů či fámy, které noviny mylně považují za pravdivé zprávy.

„Server je mou osobní aktivitou, jsem jediný vlastník a budu se snažit publikovat chyby v médiích „padni komu padni“," říká Kasík, který působí jako novinář v oblasti informačních technologií pro server Technet.cz, který patří k portálu idnes.cz. „Vzhledem ke svému úvazku v idnes.cz jsem lehce zaujatý a chyby vidím u konkurence častěji, než u nás. Ale věřím, že právě tento problém se vyřeší, až nabereme více přispěvatelů,“ dodává Kasík.

Foto: Repro

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: cti

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

12:12 Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

KAUZA Idiotský nápad. To řekl údajně hlavní opozičník Arsenij Jaceňuk, když ho velvyslanec EU na Ukr…