3Dfactories: Zaostřeno na 3D tisk v medicíně

26.02.2014 14:39 | Zprávy

Co lze dnes vytisknout a jaké průlomy nás čekají?

3Dfactories: Zaostřeno na 3D tisk v medicíně
Foto: 3Dfactories
Popisek: 3Dfactories
O používání 3D tisku se většinou mluví v souvislosti s průmyslem a výrobou. V poslední době však tato metoda úspěšně proniká i do medicíny. Stále více vědců i doktorů experimentuje s takzvaným biotiskem, tedy tiskem biologických materiálů nebo například protéz. V médiích se proto častěji objevují zprávy o úspěšném použití 3D výtisků při léčbě různých chorob. Které choroby bude možné v budoucnu díky 3D tisku úspěšněji léčit a jakým způsobem se 3D tisk používá v lékařství již dnes?

Protetika a kompenzační pomůcky: tisknou se protézy i naslouchadla

Technologie 3D tisku pomáhá při výrobě protéz a kompenzačních pomůcek. Protézy se na 3D tiskárnách vyrábějí již dnes, i když zatím jen v malém měřítku. I tak ovšem jejich výroba nemusí nutně probíhat jen ve velkých medicínských koncernech. V roce 2013 například svět obletěla zpráva o Angličanovi Paulu McCarthym, který vytiskl svému synovi robotickou protézu na domácí 3D tiskárně. K tomu mu stačil návod, který našel na internetu. Jeho syn se narodil bez prstů na jedné ruce a díky vytištěné mechanické protéze mohl poprvé uchopit nejrůznější předměty, což výrazně zlepšilo jeho kvalitu života. Cenu takto vyrobené protézy McCarthy vyčíslil na pár amerických dolarů. 3D technologie se též uplatňují ve výrobě naslouchadel. Podle odhadů britského analytika Phila Reevese je na světě aktuálně v oběhu přes 10 milionů vytištěných naslouchadel. Se sluchem možná pomáhají i vám, aniž byste o tom věděli.

V dnešní době se přitom netisknou jen protézy se zdravotní funkcí, ale rovněž takové, jejichž účel je čistě estetický. Vědci z britského Sheffieldu umí například vytisknout velice přirozenou protézu nosu či uší. Stejný tým také pracuje na tisku očních protéz. V případě umělých očí, jejichž ruční výroba přijde až na 10 000 dolarů, je 3D tisk velmi slibný. Umí totiž vykreslit i ty nejjemnější detaily a protézy tak vypadají velmi věrně. Jejich výroba přitom přijde pouze na 160 dolarů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Temelín prodlužuje provoz prvního bloku mezi odstávkami

13:51 ČEZ: Temelín prodlužuje provoz prvního bloku mezi odstávkami

První blok Jaderné elektrárny Temelín přechází na delší palivový cyklus, tedy delší provoz mezi odst…