Konec hladu na světě, nové srdce za pár hodin a zbraně pro všechny? Mýty a fakta o 3D tisku

27.11.2013 10:40 | Zprávy

V poslední době se kolem 3D tisku a 3D tiskáren vyrojila mračna senzačních zpráv, které čtenáře zároveň těšily i děsily, a novinářům doslova nedaly spát. Projděme si společně hlavní mýty o 3D tisku, okomentované a uvedené na pravou míru českým odborníkem na 3D tiskárny, Markem Zlochem.

Konec hladu na světě, nové srdce za pár hodin a zbraně pro všechny?  Mýty a fakta o 3D tisku
Foto: 3Dfactories
Popisek: 3Dfactories

Mýtus první: Na 3D tiskárnách bude brzy možné tisknout jídlo, což vyřeší problém hladovění ve třetím světě

Informace o 3D tisku jídla se rozšířila v polovině letošního roku především díky americké vesmírné agentuře NASA. Ta dala zelenou výzkumnému programu, který má umožnit tisk jídla ve vesmíru. Představa, že si astronauti ve vesmíru vytisknou například pizzu, je sice lákavá, ale nepřesná. Program NASA je totiž založen na replikování vlastností jídla. Jde tedy o to umožnit 3D tiskárnám tisk z takových materiálů, které budou obsahovat dostatek kalorií a organických molekul co možná nejpodobnějších těm v klasickém jídle.

„Podle vyjádření expertů by tak cartridge pro tisk jídla obsahovaly například prášek z hmyzu, řas či mléka. Každá cartridge by odpovídala nějaké chuti a zároveň by byla nutričně vyvážená. Z takové hmoty by se opravdu daly tisknout napodobeniny jídel, třeba ve tvaru kuřecích stehen,“ dodává Marek Zloch ze společnosti 3Dfactories, která se zabývá výrobou 3D tiskáren. Projekt tiskárny na jídlo je však stále ve fázi vývoje. Nadšené hlasy o tom, že by se díky 3D tisku dal vyřešit světový hlad, tedy nejsou na místě. Důležitým parametrem je totiž i cena zařízení. V prostředí vesmíru by 3D tiskárna na jídlo patrně našla vzhledem k podmínkám uplatnění, ale k utišení světového hladu existují rozumnější a pečlivěji propracované projekty.

Fakt: 3D tisk se již v potravinářství používá, ovšem jen pro speciální techniky

Zajímavostí je, že již nyní se 3D tisk v potravinářství používá. Běžně je možné tisknout například z čokolády. Ta se působením tepla v tryskách tiskáren roztaví a chlazením opět tuhne, čímž je ideálním materiálem pro tisk 3D modelů. Čokoládové modely mohli letos ochutnat i návštěvníci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, kde byl čokoládový 3D tisk jednou z hlavních atrakcí. V USA tiskne dvojice architektů ze San Franciska 3D objekty pro změnu z cukru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Nová filmová soutěž dává šanci mladým

22:03 Ministerstvo dopravy: Nová filmová soutěž dává šanci mladým

Česká cesta do vesmíru dostává nový rozměr, a to kreativní a filmový.