AOPK ČR: Dvacet milionů záznamů o výskytu našich druhů

22.05.2017 18:39

Největší databázi údajů o výskytu a rozšíření druhů živočichů, rostlin a hub na našem území provozuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

AOPK ČR: Dvacet milionů záznamů o výskytu našich druhů
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Největší databázi údajů o výskytu a rozšíření druhů živočichů, rostlin a hub na našem území [1] provozuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Právě dnes počet záznamů překročil hranici dvaceti milionů. Záznamem svého pozorování do ní může přispět kdokoli. Mezinárodní den biodiverzity, který připadá právě na dnešek, vybízí k tomu podívat se nejen na současné, ale i na historické rozšíření jednotlivých druhů. 

„Chtěli jsme, aby databáze sloužila každému, a proto připravujeme její otevření pro širokou veřejnost, ale zájemci si už dnes mohou najít podrobné informace o přibližně 24 tisících druzích na kartách druhů [2]. Pro veřejnou správu je databáze základním zdrojem informací, k dispozici má nejen údaje o druzích chráněných či jinak významných, ale i běžných. I ty jsou často důležité pro pochopení kvality konkrétního území,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Milovníkům přírody také už třetím rokem slouží mobilní aplikace BioLog. Funguje jako terénní digitální zápisník pozorování naší fauny a flóry, propojený přímo s databází. Letošní květen se už stal rekordním měsícem za celou dobu existence aplikace, do databáze už přibylo přes 4,5 tisíce záznamů  - ze skupin jsou nejčastěji zapisováni ptáci. Dnes byla uvolněna nová verze aplikace, která její využívání významně rozšiřuje v souvislosti s otevřením dat pro veřejnost. Data je v ní možné i prohlížet pomocí funkce Mé okolí. Ta uživateli přímo v terénu ukáže, které druhy už v daném místě byly zaznamenány.

„Rádi bychom do ochrany přírody a jejího pozorování zapojili co nejvíce lidí. Mobilní aplikace BioLog jim usnadňuje práci. Nepotřebují tužku ani zápisník, vše mohou lokalizovat, vyfotit a zapsat bez problémů přímo v terénu, jména druhů je možné zadávat i hlasem. Svá pozorování nám zaslalo už 451 milovníků přírody,“ vysvětluje Jan Zárybnický, ředitel odboru informačního systému ochrany přírody Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Link pro stažení aplikace BioLog: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.nature.biolog

Stránky k aplikaci: http://biolog.nature.cz/

Poznámky:

[1] Nálezová databáze ochrany přírody: http://portal.nature.cz
[2] Vyhledávání pro jednotlivé druhy (karta druhu): http://portal.nature.cz/kartydruhu/

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…