V přátelském a korektním duchu se diskutovalo o klesající konkurenceschopnosti České republiky, o nutných synergiích mezi základním a aplikovaným výzkumem, o roztříštěnosti a chaosu v koordinaci výzkumné politiky i o absenci vize, kam by měla Česká republika dále směřovat a jak tuto vizi naplňovat.
Výstupy z jednání jsou následující:
1. Najít cestu k vzájemné podpoře základního a aplikovaného výzkumu.
2. Zvýšit investice soukromých firem do výzkumu například formou kolaborativního výzkumu.
3. Vytvořit Národní vědeckou radu, která bude určovat strategii výzkumu (se zastoupením všech aktérů výzkumu) a nahradit tím současnou Radu vlády pro výzkum, vývoj a inovace, která je nefunkční a ve střetu zájmů – sedí v ní téměř výhradně zástupci institucí, které čerpají prostředky na výzkum a vývoj.
„Rádi přispějeme našimi znalostmi a zkušenostmi ke zlepšení současné situace“, deklaroval výkonný předseda AVO Václav Neumajer. Senátorka Alena Gajdůšková dodala „Musíme se spojit a bojovat společně“.
AVO (Asociace výzkumných organizací) byla založena v roce 1990 v Brně jako dobrovolné sdružení právnických a fyzických osob, které se zabývají výzkumem a vývojem nebo mají s touto činností společné zájmy. AVO zastupuje zájmy především těch subjektů, jejichž dosažené výsledky výzkumu a vývoje jsou v převážné míře komerčně využívány. V současné době reprezentuje více než 80 společností a přes 8 tisíc lidí činných v této oblasti. Je jediným sdružením v ČR, které reprezentuje aplikovaný výzkum a vývoj v podnikatelské sféře, tedy výzkum rozvíjený a provozovaný převážně z privátních zdrojů a mimo sektor Akademie věd a vysokých škol. Prezidentem AVO je Ing. Miroslav Janeček, CSc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva