BESIP: Na dítě nemáme uzavřené povinné ručení. Kdo tedy uhradí případné škody?

27.06.2016 13:03 | Zprávy

Prázdniny jsou za dveřmi, a to naše děti často svěřujeme babičkám, dědečkům, kamarádům nebo vedoucím na táborech. Roztěkané děti myslící hlavně na hru, znamenají větší riziko nehody. Kdo ale ponese následky, když ji způsobí nám svěřené dítě? Co když se dítěti naším opomenutím něco stane? Co nám hrozí? Na dítě nemáme uzavřené povinné ručení. Kdo tedy uhradí případné škody?

BESIP: Na dítě nemáme uzavřené povinné ručení. Kdo tedy uhradí případné škody?
Foto: Archiv
Popisek: BESIP - nové logo

Děti jsou svěřeny do péče svých rodičů nebo zákonných zástupců. Tuto odpovědnost však mohou rodiče dočasně přenášet i na další osoby nebo subjekty, kterým rodiče svěří děti do péče, například na prarodiče nebo sousedy při hlídání dětí, školku, školu, na provozovatele letních dětských táborů, sportovní kluby, apod. Způsobilost k právním i protiprávním úkonům v plném rozsahu nabývá dítě až dosažením zletilosti.

Odpovědnost nad dítětem mají oba rodiče, a to i v případě, kdy bylo dítě svěřeno do výchovy jen jednomu z nich. V konkrétním případě ale za škodu odpovídá ten z rodičů, který má dítě ve své péči.

Je-li dítě dočasně svěřeno do péče někoho dalšího, příbuzného, prarodičů, atd., jsou povinni tito lidé nad dítětem vykonávat dohled. Odpovědnost za škodu může být přenesena i na právnickou osobu - školu, školku, školní družinu, internát, prázdninový tábor. Za škodu pak odpovídá tato právnická osoba, ne přímo její pracovníci. Ti potom odpovídají svému zaměstnavateli podle pracovně právních předpisů. Právnická nebo fyzická osoba, které bylo dítě svěřeno, se však může odpovědnosti v případě újmy dítěte zprostit, pokud prokáže, že dohled nezanedbala. Potom bude rozhodovat soud a důkazní břemeno bude právě na této osobě.

Takže ještě jednou a zjednodušeně: svěříme-li někomu dočasně své dítě, nese za něj také dočasně zodpovědnost, na to by se nemělo zapomínat!

A kdo to zaplatí? Případné škody, které dítě způsobí, a to nejen dopravní nehodou, budou s největší pravděpodobností požadovány právě po zákonných zástupcích, nebo odpovědné osobě. V takovém případě je možné uzavřít u některé z pojišťoven pojištění odpovědnosti, tzv. „pojistku na blbost“. Vždy bychom si pak měli zkontrolovat, zda se vztahuje i na naše dítě a na jaké situace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

BESIP , bezpečnost , děti , doprava , TZ

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %

16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %

ČEZ letos zprovoznil už 74 nových stanic, v síti jich je momentálně celkem 916. Výstavbu táhnou ultr…