Česká rozvojová agentura: Na trhy všech rozvojových zemí s Programem B2B

24.05.2019 12:13

Program B2B podporující projekty českých soukromých firem v rozvojových zemích vstoupil letos do čtvrtého roku své existence. V rámci Velké výzvy 2019 bylo hodnoceno celkem 68 žádostí, z nichž bylo 33 podpořeno.

Česká rozvojová agentura: Na trhy všech rozvojových zemí s Programem B2B
Foto: Česká rozvojová agentura
Popisek: Česká rozvojová agentura (ČRA)

Jednou z výhod Programu B2B je skutečnost, že umožňuje firmám proniknout na trhy všech rozvojových zemí dle klasifikace OECD. Projekty českých firem tak budou předávat potřebné know-how a přinášet pracovní příležitosti místním lidem např. v Mali, Kyrgyzstánu, Indonésii, Ugandě, Iráku či Bělorusku. S cílem podpořit soukromé investice na rizikových trzích byl letos pro české firmy nově spuštěn program Záruka zahraniční rozvojové spolupráce.

Ze 33 podpořených žádostí se jedná o sedm podnikatelských plánů, jedné studie proveditelnosti, tří projektových dokumentací a 22 realizací. „Radost máme především z velkého počtu schválených realizací, protože firmy v rámci nové dotace mohou navázat na předchozí přípravné fáze a rozjet svůj projekt tak, aby byl prospěšný oběma stranám. Místním trhům tak české firmy poskytnou potřebné know-how či technologie a zároveň zde získají kontakty, najdou obchodního partnery, vytvoří nová pracovní místa a v ideálním případě si s místním partnerem založí společný podnik,“ říká manažerka Programu B2B Ludmila Leškovská.

V Etiopii tak může pokračovat úspěšně rozjetý projekt pěstování moringy olejodárné, který nyní přímo ovlivňuje školením či zaměstnáním kolem 50 místních obyvatel. Lze očekávat, že jejich počet poroste v letošním roce po spuštění výroby a prodeje moringových tablet a moringového oleje. Díky práci týmu pod vedením realizátora Jaromíra Nováka se zdraví prospěšné produkty z etiopské superpotraviny dostaly už i na český trh.

Velmi slibně vypadá také projekt týmu z pražské firmy AAA Techlabs pod vedením Philipa Staehelina. Ten se rozhodl pro vývoj revolučních brýlí. Jde o unikátní dioptrické brýle pod značkou DOT Glasses, které může díky nastavitelnosti nosníku a stranic a možnosti výběru čoček nosit každý. A hlavně díky jejich nízké ceně pouhých tří dolarů budou dostupné lidem s očními vadami i v těch nejchudších zemích světa. Se svým projektem získala firma nedávno 1. cenu v Lausanne a v rámci celosvětové soutěže startupů se 10. dubna probojovala do nejlepší čtyřky. „Tyto brýle umožní řešit potřeby i těch nejchudších a nejodlehlejších komunit, které k nim nikdy neměly přístup. Náš projekt také umožní vytvoření místních „mikropodniků“ prodejců brýlí, které budou zpočátku podporované z mikroúvěrů, což přispěje k rozvoji podnikatelství místních komunit,“ přibližuje Philip Staehelin další významný aspekt projektu a i jeden z důvodů, proč byl podpořen Programem B2B.

Ve fázi realizace je i projekt české firmy Hydropol Project & Management, a.s., která v indonéské provincii Severní Sulawesi chystá stavbu malé vodní elektrárny Tincep využívající potenciálu místních řek. Tato oblast se totiž potýká s častými výpadky proudu a díky stálému nárůstu počtu obyvatel také s potřebou navýšení zdrojů, výroby a dodávek elektrické energie.

V Kambodži se úspěšně rozjíždí realizační projekt české firmy Cambodian s.r.o., která vykupuje vyhlášený kampotský pepř přímo od kambodžských farmářů za férové ceny a bez prostředníků. Ve spolupráci s kambodžským partnerem otevře farmářům trhy EU, postará se o nutné exportní technologie pro třídění, sušení a vakuaci a zajistí jim tak stabilní zdroj příjmů. Cílem projektu je také dostat tento nejlepší pepř na světě nejen na český trh v unikátním českém designu a balení, a podpořit tím i malé české firmy a živnostníky.

Projektová dokumentace jako nový dotační pilíř

V loňském roce představila a v letošním už Česká rozvojová agentura naplno rozjela nový pilíř s názvem Projektová dokumentace. Ta slouží ke zpracování návrhu technického řešení, které bude sloužit cílovému příjemci především jako podklad pro získání návazného financování či vyhlášení veřejného tendru, jehož se následně české subjekty mohou účastnit. Hlavním cílem tohoto dotačního pilíře je přispět k většímu zapojení soukromého sektoru do spolupráce s cílovými příjemci poskytnutím jejich know-how a expertízy při přípravě realizace daného záměru. „Vyšli jsme vstříc žadatelům, pro něž představuje právě projektová dokumentace velkou příležitost, jak se na místních trzích uchytit. Specifická situace panuje v některých balkánských zemích, které sice čerpají finanční prostředky z předvstupních fondů EU, z nich si ale zrovna třeba projektovou dokumentaci zafinancovat nemohou,“ vysvětluje Pavel Frelich, ředitel ČRA.

V novém dotačním pilíři letos uspěly tři žádosti. Jedná se o dva projekty v Srbsku, výstavbu čističky odpadních vod ve městě Bela Crkva a projekt zavedení efektivního výběru vodného a stočného skupinového vodovodu v srbské Straži. Třetí úspěšnou žádostí je projektová dokumentace k výstavbě zařízení pro ekologické nakládání s nemocničním odpadem ve Felege Hiwot v Etiopii.

Záruka pro investice na afrických trzích

Nejen Etiopie, ale i další africké země představují pro české firmy zajímavé trhy. Nicméně se jedná o trhy velmi rizikové. Z toho důvodu otevřelo v letošním roce Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s ČMZRB výzvu na podávání žádostí do programu Záruka zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS). Cílem programu je v souladu se Strategií ZRS ČR 2018-2030 podpořit prostřednictvím záruk soukromé investice na rizikových trzích v rozvojových zemích. „Jde o úplně nový produkt, který by měl pomoci firmám investovat do Afriky. Daleko lepší než dotace a granty jsou záruky za finanční produkty. Připravili jsme proto společně s ČMZRB, ČRA a EGAP produkt, který schválila vláda a funguje od počátku letošního roku. V první pilotní fázi je na něj vyčleněno 50 mil. korun. Cílem je pokrýt 50 % investic českých firem s dobou splatnosti až 8 let, tak abychom mohli povzbudit bezpečné investice do Afriky,“ říká náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

Kromě již zmíněných projektů realizovaných v Africe by tuto výzvu mohly využít další firmy, jejichž projekt byl letos podpořen Programem B2B. Jako např. Bwindi Coffee s.r.o., která v Ugandě rozjíždí udržitelný a soběstačný podnik na výrobu a prodej kvalitní zelené kávy a džemů z tropického ovoce. Nedílnou součástí projektu je přenos know-how, podpora místních farmářů a vytvoření nových pracovních míst. V podobném duchu pak v Tanzanii probíhá projekt Jam Session pod vedením Daniely Mauleon, která se rozhodla s týmem místních obyvatel začít vařit z dozrálého ovoce džemy. V Mali pak firma G E T s.r.o. chystá realizaci úvodních fází dlouhodobého využití ložiska kvalitních písků a štěrkopísků Kirina. Projekt reaguje na potřebu země snížit dovoz cementu a dalších stavebních materiálů s nízkou kvalitou a cílí na vytvoření nových pracovních míst, zkvalitnění životních podmínek místních obyvatel, a tím omezení migračních tlaků a stabilizaci regionu.

Seznam všech podpořených žádostí v rámci Velké výzvy 2019 Programu B2B naleznete ZDE

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Berki, Ph.D. byl položen dotaz

komunikace

Nemáte dojem, že absence komunikace je celkově váš problém? Nejen vlády, ale i vás poslanců? Zřejmě jste si svojí většinou tak jistí, že se ani nepokoušíte vést s námi dialog a odpovědět, když se vás třeba zde někdo slušně ptá. Je to smutné a nemůžete se pak divit, že lidé protestují

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

19:21 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Jaderná elektrárna Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životní…