Premiér Karel Kramář a ministr zahraničí Edvard Beneš. Dva muži - dva rozdílné charaktery. Nejdříve společníci, později nepřátelé. Politici, diplomaté, ale především hlavní protagonisté nového dokumentárního snímku České televize Dva muži v roce jedna, který v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové připravil režisér Jakub Tabery. Co všechno měli společného a proč se rozkmotřili, zjistíte v pondělí 29. října ve 20:00 na ČT2.
18. ledna 1919, dva měsíce po skončení nejkrvavějšího konfliktu v dějinách, se světové mocnosti rozhodly uspořádat mírovou konferenci v Paříži. Výsledkem jednání byla Versailleská smlouva, která měnila uspořádání Evropy. „Vznik Československa to nebyl jen 28. říjen 1918, ale šlo o delší proces plný důležitých událostí. Jednou z těch nejdůležitějších byla nepochybně také účast našich diplomatů na mezinárodní mírové konferenci v Paříži,“ říká dramaturg Martin Červenka a pokračuje: „Naši politici – v čele s Karlem Kramářem a Edvardem Benešem – přijeli na kongres plni nadšení a euforie, připraveni vršit nejrůznější požadavky. Ale mocnosti je velmi brzy přiměly k pokornějšímu jednání. Iluze o tom, že Čechoslováci budou všemi obdivovaní, se rychle rozplynula. Pragmatický Beneš se s tím rychle smířil, ale pro Kramáře to byla obrovská rána, ze které se vlastně nikdy nevzpamatoval. Zahořkl a přestal si rozumět i s Benešem.“
Kramář s Benešem odjíždějí do Paříže jako partneři, vrací se však jako nepřátelé. Vzájemná nenávist obou mužů pak trvale poznamená klima první republiky. „Kramář jako by patřil ještě do toho starého „vídeňského“ světa. O generaci mladší Beneš byl prototypem flexibilního rozumáře, který svým naturelem patřil plně do nového 20. století,“ doplňuje Červenka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…