Český statistický úřad rozšířil statistiku cen energií o nová data

26.09.2023 13:21 | Tisková zpráva

Český statistický úřad nově uživatelům poskytuje nejen statistiku nabídkových cen energií, ale zveřejňuje i průměrné ceny skutečně placené domácnostmi. Ty v prvním pololetí roku 2023 platily průměrně v nejběžnějších odběrových pásmech za elektřinu 7 607 Kč za MWh, v případě plynu pak 2 696 Kč za MWh.

Český statistický úřad rozšířil statistiku cen energií o nová data
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Český statistický úřad ve spolupráci s největšími obchodníky s energiemi počínaje dnešním dnem rozšiřuje statistiku cen energií o nový ukazatel průměrných cen elektřiny a plynu hrazených domácnostmi, a to v časové řadě od roku 2021. Doposud používaná metoda výpočtu přitom vycházela z ceníkových cen obchodníků s energiemi.

„Pokud nedochází k zásadním změnám na trhu, tak nabídkové ceny přibližně kopírují i ceny reálné. V turbulentní době, kdy je situace na energetickém trhu dynamická, se však rozdíl mezi nabídkovými a skutečně hrazenými cenami prohloubil. Díky nově získaným datům mohl ČSÚ na tuto situaci adekvátně reagovat a vyjít vstříc požadavkům uživatelů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nová metoda je založena na jednotkových cenách vypočtených jako podíl tržeb v daném období a prodaného množství ve fyzických jednotkách.

V prvním pololetí letošního roku platily domácnosti průměrně 7607 Kč za MWh elektrické energie v nejběžnějším odběrovém pásmu DC a 2696 Kč za MWh plynu (odběrové pásmo D2). V mezinárodním srovnání byly ve druhém pololetí roku 2022, za které jsou srovnatelná data dostupná, ceny elektřiny v Česku 7. nejnižší v EU a ceny plynu pak 10. nejnižší.

V souladu s doporučením Eurostatu je přitom v cenách elektřiny za druhé pololetí roku 2022 promítnut úsporný tarif a odpuštění poplatku na podporované zdroje energie. Meziročně tak platily domácnosti za elektřinu o 20 % méně, zatímco plyn pro domácnosti byl o 74 % dražší. Bez úsporného tarifu by bývaly domácnosti platily za elektřinu o 23 % více.

Na přípravě metodiky se podílela pracovní skupina, ve které pod vedením Českého statistického úřadu zasedli zástupci Energetického regulačního úřadu, Ministerstva průmyslu a obchodu a nejvýznamnějších prodejců energií. Tvorba metodiky výpočtu byla přitom průběžně konzultována s Eurostatem, který ji schválil, a data podle nové metody budou zveřejněna v jeho databázi. Český statistický úřad bude nadále publikovat průměrné ceny energií zjišťované oběma metodami, neboť mají svoji vypovídající hodnotu pro určitý typ uživatelů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Elektronická aukce Hanáckých kasáren má svého vítěze

22:03 ÚZSVM: Elektronická aukce Hanáckých kasáren má svého vítěze

Včerejší kolo výběrového řízení s elektronickou aukcí na výjimečný areál Hanáckých kasáren v centru …