FAEI.cz: Důležitá pravidla přestávají být vidět, říká Karel Havlíček

15.01.2019 11:27

V Česku už je tolik nařízení, zákonů, novel a jejich novel, že už to ani nikdo nespočítá. Právo zahlcuje příval nesmyslů, ideologií, důležitá pravidla se vytrácejí a zákon přestává být vymahatelný. O tom všem s právníkem a zakladatelem Stálé konference českého práva (SKČP) Karlem Havlíčkem v nebývale otevřeném rozhovoru pro portál FAEI.cz.

FAEI.cz: Důležitá pravidla přestávají být vidět, říká Karel Havlíček
Foto: FAEI.cz
Popisek: Karel Havlíček, zakladatel Stálé konference českého práva (SKČP)
reklama

„Přijaty jsou stovky nových zákonů, novelizací a předpisů ročně. Souběžný proud novelizací má za následek, že novely novelizují zákony ve znění, které již neplatí, neboť bylo mezitím novelizováno jiným zákonem. K normám chybějí prováděcí předpisy. Důležitá pravidla přestávají být vidět,“ shrnuje v rozhovoru Havlíček, který pořádá pravidelná odborná sympózia právníků, soudců, státních zástupců a dalších představitelů právního systému.

Podle něho v záplavě narůstajících předpisů i ze zahraničí jsou soudci nuceni dotvářet právo nejen vlastní rozhodovací činností, ale i různými sjednocujícími cestami, jako jsou stanoviska Nejvyššího soudu. Zákony se přitom novelizují jak na běžícím pásu, tak rychle, že než přijatá novela vstoupí v platnost, už je zase novelizována. Laik se v tom topí, právník tápe, potvrzuje Havlíček.

Varuje i před nástupem ideologií a globálních zájmových skupin do práva prostřednictvím institutu hromadných žalob nebo kampaní typu #MeToo, lynčujících konkrétní lidi davovým způsobem bez ctění principu neviny, dokud není člověk skutečně odsouzen.

Celý rozhovor s Karlem Havlíčkem si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do FNUSA by mělo přijít pomáhat aktuálně 147 studentů

10:39 Do FNUSA by mělo přijít pomáhat aktuálně 147 studentů

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zažádala o celkem 147 studentů Lékařské fakulty Masarykovy univ…