HZS ČR: Zásah ve Vrběticích je po dlouhých letech ukončen

15.10.2020 14:50

Po téměř šesti letech byl 13. října 2020 v 19:00 hodin ukončen společný zásah nejen složek IZS, zahrnující i naše záchranné a likvidační práce po výbuších dvou muničních skladů v areálu Vojenského technického ústavu v katastru obce Vlachovice, část Vrbětice, ve Zlínském kraji.

HZS ČR: Zásah ve Vrběticích je po dlouhých letech ukončen
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Za Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) se na něm podílely (uvedeno chronologicky, podle zapojení) HZS Zlínského kraje (HZS ZLK), generální ředitelství HZS ČR (GŘ HZS ČR), HZS Moravskoslezského kraje - chemická laboratoř Frenštát p. Radhoštěm a Záchranný útvar HZS ČR (ZÚ HZS ČR).

Na místě zásahu, 16. října 2014

„Ozývají se výbuchy, je tu plamenné hoření na střeše.“…. „Hasit se to nedá, zahajujeme obranu.“ … „Dochází k sérii velkých výbuchů, cisterny jsme odstavili do bezpečné vzdálenosti.“ Takto zněla první hlášení z vysílaček profesionálních hasičů z místa mimořádné události.

Vše začalo ve čtvrtek, 16. října 2014, před desátou hodinou ranní. Telefonní centrum tísňového volání HZS Zlínského kraje přijalo v 9:49:56 na lince 112 oznámení o požáru v muničních skladech v areálu Vojenského technického ústavu u obce Vlachovice – Vrbětice. Toto tísňové volání odstartovalo zásah, který byl výjimečný ve všech směrech (po všech stránkách, v mnoha směrech). Délkou jeho trvání, množstvím zapojených složek, náročností na koordinaci činností všech zúčastněných složek, finančními náklady apod.

Operační důstojník KOPIS HZS Zlín na místo vyslal s ohledem na nahlášený charakter události jednotky požární ochrany zařazené do II. stupně podle požárního poplachového plánu Zlínského kraje. Událost byla ohlášena na OPIS generálního ředitelství HZS ČR, rovněž byly informovány další subjekty, včetně složek IZS, ZÚ HZS ČR, AČR, SÚJB, EON, ale také zástupci okolních obcí, Zlínského kraje, Krajské hygienické stanice, Chemická laboratoř HZS MSK z Frenštátu p. Radhoštěm, a další.

Po příjezdu jednotek HZS Zlínského kraje na místo události (sklad č. 16) provedla první jednotka HZS ZLK Slavičín průzkum ze severní strany hořícího objektu. Vzhledem k nepravidelným výbuchům nebylo možné provést průzkum i uvnitř objektu a bylo rozhodnuto o ústupu. Tato jednotka také pořídila zřejmě poslední fotografii tohoto skladu ještě před výbuchem. Další dvě jednotky HZS ZLK Valašské Klobouky, přijíždějící z jižní strany, zastavily přibližně 250 a 500 metrů od místa požáru, kde byly kryty terénem. Velení zásahu převzal velitel stanice Valašské Klobouky. Jednotky provedly průzkum plazením se k místu výbuchu s cílem vyhledat případné zraněné osoby, avšak s negativním výsledkem, a tak i díky zhoršující se situaci rozhodl velitel o přerušení zásahu a stažení nasazených hasičů od zasaženého objektu. Tímto svým včasným rozhodnutím zachránil životy všech zasahujících hasičů, neboť chvíli po přerušení zásahu a stažení jednotek do bezpečné vzdálenosti došlo k devastačnímu výbuchu, který rozmetal desítky tun uskladněného materiálu, často munice, po okolí. Npor. Mgr. Jiří Ovesný, velitel stanice Valašské Klobouky HZS ZLK, za toto osudové rozhodnutí později převzal z rukou prezidenta republiky čestné uznání. Po tomto výbuchu bylo rozhodnuto o dalšímu odsunu všech jednotek před vjezdovou bránu do areálu. Postupně byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu a vyžádán na pomoc vrtulník. Byl ustanoven štáb velitele zásahu. To už byla na místě také chemická laboratoř HZS MSK z Frenštátu pod Radhoštěm, která měřila zplodiny hoření a průmyslové škodliviny – vše s negativním výsledkem. Asi po třech hodinách od začátku zásahu dochází k postupné redukci sil a prostředků HZS ČR. Monitoring ovzduší v obci Vlachovice ukázal podlimitní hodnoty znečištění ovzduší.

Po leteckém průzkumu, při kterém nebylo zjištěno plamenné hoření budov nebo okolí, převzal velení zásahu příslušník PČR ve Zlínském kraji, s ohledem na převažující činnost PČR v místě zásahu, zejména pyrotechnické služby, a střežení vnitřního a vnějšího perimetru. Již od prvního dne zásahu byla vyžádána pomoc v podobě nasazení speciální techniky ZÚ HZS ČR. Nejprve se jednalo se o hasící tank SPOT 55 (včetně posádky), který je konstrukčně uzpůsoben k nasazení v nebezpečných prostorech. Postupem času množství techniky a jejích posádek ze ZÚ HZS ČR, podílejících se na zásahu ve Vrběticích, narůstalo.

Činnost HZS Zlínského kraje na místě zásahu

HZS Zlínského kraje zůstal i nadále na místě k dispozici jak svými silami, tak prostředky i následně po likvidaci požáru. Kromě týlového a logistického zabezpečení zasahujících jednotek zajišťoval i chemickou službu a evakuaci osob z okolních vesnic. Jen v říjnu 2014 evakuoval z postižené oblasti 1037 osob. 3. prosince 2014 došlo k dalšímu devastačnímu výbuchu. Tentokrát ve skladu č. 12. Po tomto výbuchu evakuoval HZS ZLK dalších 962 osob z okolních obcí do bezpečí. Těch činností, které HZS ZLK vykonával, bylo samozřejmě mnoho. Zde je výčet pouze některých:

  • zajištění jednotek z hlediska organizačního - výměna směn, odborná způsobilost, přeprava,
  • ubytování, strava, školení BOZP,
  • trvalé zajištění požární asistence v areálu,
  • zajištění doplňování PHM, zajištění osvětlení a zálohování elektrickou energii,
  • zpracování plánu opatření pro případ vzniku další MU,
  • zadokumentování všech dotčených skladových objektů,
  • zjištění aktuálního stavu objektů z hlediska PO,
  • kontrola vybavení prostředky PO a prověření stavu dokumentace PO,
  • měření přítomnosti chemických látek,
  • připomínkování při zpracování typových činností,
  • zajištění skladování operativního materiálu - kontejnery,
  • zajištění nasvětlení skladů – nevýbušné provedení,
  • zajištění přístřešků pro skupinu vyskladnění,
  • zajištění zázemí pro vedení zásahu a zasahující - stany,
  • zajištění nasvětlení dotčených prostor – strážní stanoviště, Bochemie, štáby,
  • zajištění topení – prostory pro garážování techniky a strážní stanoviště,
  • zajištění oprav průjezdnosti komunikací,
  • nasazení lezecké skupiny pro jištění pyrotechniků,
  • dovoz stavebních materiálu písek, makadam, asfaltová drť, panely,…
  • pytlování a stavění ochranného valu,
  • operativní zařízení v místě zásahu (elektrocentrály, osvětlovací balóny, elektroinstalace,…)
  • jeřábnické práce,
  • očista technických prostředků,
  • práce s výškovou technikou,
  • doplňování početního stavu příslušníků ZÚ Hlučín-pro zajištění protipožární bezpečnosti
  • pořezy spadlých stromů v rámci větrné smrště,
  • opravy techniky HZS ZLK (oprava střech tylových kontejnerů, dveří kontejnerů),
  • zajištění požadovaných věcných prostředků ze Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR
  • zajištění technického vybavení pro skupiny SPČE a SPPS,
  • činnost ve štábech na všech úrovních řízení – štáb VZ, ústřední koordinace, …

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Podnikatelé a obce doporučují místo vracení PET lahví v obchodech využít síť žlutých popelnic

10:17 Hospodářská komora: Podnikatelé a obce doporučují místo vracení PET lahví v obchodech využít síť žlutých popelnic

Pokud by se povedlo zavést v Česku moderní zálohovací systém na PET lahve s využitím QR kódu, občané…