Koaliční smlouva přináší některé pozitivní záměry pro oblast ICT, jiné však v dokumentu chybí

22.12.2013 19:05 | Zprávy

ICT UNIE, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, vítá skutečnost, že zveřejněná koaliční smlouva právě vznikající vlády ČR obsahuje cíle směřující k efektivnějšímu fungování veřejné správy prostřednictvím ICT. Jde např. o obnovení činnosti Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS), která má být odpovědná za koordinaci ICT ve veřejném sektoru, nebo zavedení elektronické fakturace pro instituce státní správy a jejich dodavatele. Dokument ale zároveň opomíjí další klíčové prvky digitální agendy, mj. výstavbu infrastruktury pro vysokorychlostní internet.

Koaliční smlouva přináší některé pozitivní záměry pro oblast ICT, jiné však v dokumentu chybí
Foto: Archiv
Popisek: ict unie

„V koaliční smlouvě jsou obsažena témata, která ICT UNIE dlouhodobě prosazuje a o nichž s politickými stranami sestavujícími novou vládu jednala. Oblast ICT ve veřejné správě potřebuje centrální řízení a koordinaci. Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost, na jejíž práci se naše sdružení v nedávné minulosti aktivně podílelo, je pro to vhodným subjektem, samozřejmě pokud bude mít dostatečně silné pravomoci. Stejně tak vítáme záměr kabinetu zavést ve veřejné správě elektronickou fakturaci, která pomůže k transparentnosti a účinnější kontrole finančních toků,“ komentuje prezident ICT UNIE Svatoslav Novák.

ICT UNIE současně kritizuje, že koaliční smlouva ignoruje rozšiřování pokrytí České republiky vysokorychlostním internetem a k tomu nezbytné budování přístupových sítí nové generace (NGA). Tato infrastruktura je v současnosti pro rozvoj ekonomiky stejně důležitá jako dopravní stavby nebo energetické sítě, jimž se koaliční ujednání obšírně věnuje. „Jsme nepříjemně překvapeni, že toto klíčové téma a realizace schválené státní strategie Digitální Česko 2.0 v koaliční smlouvě chybí. Přitom např. podle předběžného průzkumu ČTÚ zveřejněného na začátku prosince má ke skutečnému vysokorychlostnímu internetu (alespoň 30 Mb/s) přístup jen malá část občanů a podnikatelů v ČR. Tuto rychlost by do roku 2020 v souladu s plány Evropské komise měl mít k dispozici každý občan naší země,“ doplňuje Svatoslav Novák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic získala dotace ve výši 7,5 miliardy korun

7:33 Správa železnic získala dotace ve výši 7,5 miliardy korun

Správa železnic uspěla v poslední velké výzvě z Nástroje pro propojení Evropy (Connecting Europe Fac…