Agentura Bloomberg upozornila, že EU uvažuje o založení kapitoly na pomoc Ukrajiny. V příštím rozpočtovém období by mohlo jít o 100 miliard euro.
Vzhledem k tomu, že rozpočtový deficit Ukrajiny v čase války stále roste, Evropská komise jedná s členskými státy EU o samostatných možnostech, jak Kyjevu pomoci udržet jeho ekonomiku. O jednáních informoval deník Financial Times. Deficit by se v roce 2026 mohl pohybovat od 8 do 19 miliard dolarů.
„Rostou obavy ohledně příštího roku a mnoho zúčastněných stran, které letos spoléhaly na dohodu o příměří, (která by zmírnila fiskální zátěž Ukrajiny), musí přepočítat své odhady a uvědomit si, že existuje (finanční) propast,“ uvedl pro deník jeden z bruselských úředníků, který si přál zůstat v anonymitě.
Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že finanční potřeby Ukrajiny pro příští rok jsou pokryty, ale vychází přitom z předpokladu, že válka skončí letos nebo v polovině roku 2026, což není příliš pravděpodobné.
Z EU zaznívá, že pomoc Ukrajině je v zájmu celé EU, a proto je ve hře i možnost počítat posílání pomoci Ukrajině do výdajů na obranu, jejichž navýšení požaduje 47. prezident USA Donald Trump.
„Je zřejmé, že vojenská podpora, kterou členské státy poskytují Ukrajině, není jen na obranu Ukrajiny, ale i na obranu Evropy, a část z toho se samozřejmě bude počítat jako výdaje na obranu,“ prozradil jeden z diplomatů EU serveru listu Financial Times.
Server Axios ve stejné chvíli informoval, že Bílý dům pracuje na plánu, podle kterého by Německo prodalo Ukrajině další baterii systémů Patriot, přičemž by se USA a evropští spojenci rozdělili o náklady na nákup. Zdroje serveru sdělily, že Trump se také zavázal poslat Kyjevu 10 protiraketových střel Patriot.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.